Колку изнесува скриеното богатство на Путин? Од бројките ќе ве заболи глава

Рускиот претседател Владимир Путин наводно е најбогат човек во светот со скриено богатство од 200 милијарди фунти. Тој годишно заработува околу 70.000 фунти годишно од својата државна плата плус КГБ.

Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални откри дека Путин ја користи мрежата на љубовници, деца, пријатели од КГБ и сојузници од минатото за да го сокрие големото богатство.

Меѓупомошниците на Путин има и еден месар, а синот на неговиот пријател има богатство од 500 милиони евра, кое не може никако да го оправда. Потоа неговиот роднина има, исто така, 500 милиони долари.

Путин има и голема палата на брегот на Црното море вредна милијарда долари. Исто така, се верува дека има богатство во облик на имот, бизниси и инвестиции кои ги управуваат доверливи луѓе, барем така тврди „Дејли Мејл“.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!