Короно, ти благодарам – После 8 години во количка почна да оди повторно

Френк ван Дијк веќе со месеци освојува се повеќе метри со неговите се уште неизвесни чекори. Тој веќе успеа да помине два километри во едно одење. Тој, исто така, гордо го носи своето куче на кратки прошетки и вози автомобил за прв пат по осум долги години. Во оваа година и половина од пеколот на пандемијата на корона, слушнав разни приказни.

Оваа, која ќе ви ја донесам, е како бајка за бајките, и се, од А до Ш, е чиста вистина, потврдена со медицински наоди и самите слики и видеа што го отстрануваат секој сомнеж. Бидејќи, верувале или не, животот на еден човек е целосно променет. Короната му донесе среќа.
Френк ван Дијк од холандскиот град Оса е затворен во инвалидска количка од 2012 година. Тоа е почит кон сериозна сообраќајна несреќа, по што ван Дијк не се одделува од лекарите и болничките соби. Дотогаш, овој некогаш голем човек не вкусил никаков аспирин!

Кога ќе започне судбоносната пегула, како што би рекле сплиќани, тогаш една несреќа следува по друга. Ненадејното лишување од дотогаш неуморниот, енергичен педесетгодишник и црните мисли што се роеја, доведоа до зголемени проблеми со срцето. Лекарите забележуваат дека Френк доживеал четири помали срцеви удари.

После тоа, тој доби дијабетес, тешка пневмонија и други здравствени проблеми што го прават неговото медицинско досие подебело и подебело. Вирусот СОВИД 19 пристигнува во овој циклус на темни денови и години.

Френк ван Дијк ќе биде регистриран како прв коронарен пациент во тој дел на Холандија, кој се граничи со Германија. По првите денови на инфекција со вирусот, што беше целосно непознато не само за локалните лекари, парализираниот пациент паѓа во тешка кома.

Неговата борба за живот под цевките и пајажината на респираторните жици трае три долги недели. Членовите на семејството на Френк ван Дијк беа подготвени од луѓето во бело за најлош исход од третманот. Се покажуваше дека Френк ќе ја загуби битката.

За среќа, работите станаа подобри и првиот пациент со корона беше префрлен во болничкото одделение каде што можеа да го посетат најблиските. Потоа, еден ден, во присуство на неговата ќерка Џенифер, која го помина најголемиот дел од времето со нејзиниот татко, се случи чудо. Младата жена беше возбудена од глетката како нејзиниот татко се буди од длабок вештачки сон.

Ги забележа нозете како се движат! Таа среќно ја повика најблиската медицинска сестра и таа рутински одговори дека тоа е нормално кај луѓето кои се освестуваат по кома.

Дури кога Ценифер возбудено објасни дека нејзиниот татко бил неподвижен осум години, чудото се зголеми. Секое малку време околу креветот на човекот кој прв успеа да ја победи короната во својата татковина, се собираа разни медицински совети. Така, беа направени обиди научно да се одговори на прашањето како исчезна долгогодишното лишување, додека растеше надежта дека еден човек повторно ќе оди.

Збунет од специјалистите, остана само да се погоди што го одлучи ова чудо. Повеќето од нив се поблиску до мислењето дека нешто во мозокот на тешко инвалидизирано лице, што треба да се каже, било ресетирано и дека нозете му биле повторно поместени. … Френк ван Дијк веќе со месеци освојува се повеќе метри со неговите се уште неизвесни чекори.

Тој веќе успеа да помине два километри во едно одење Тој, исто така, гордо го носи своето куче на кратки прошетки и вози автомобил за прв пат по осум долги години. И повремено среќно повторува – Короно, ти благодарам!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!