Кој е најбогатиот шеик на светот и зошто жените бегаат од него: Зошто раката на правдата не стигнува до Мухамед

Принцезата Латифа, ќерка на Мухамед бин Рашид ел Мактум, владетелот на Дубаи и потпретседател на Обединетите Арапски Емирати, во тајно снимено видео го обвини нејзиниот татко дека ја држи во заробеништво од 2018 година.

Наводно била фатена во моментот кога се обидела да го напушти Дубаи, а поради тоа видео биле испратени повици до Обединетите нации да го испитаат случајот. Нејзиниот татко, 71-годишен шеик, е еден од најбогатите шефови на држави на планетата, тој успеа да направи голем и успешен град, а неговото богатство се проценува на неколку милијарди долари.

На Блискиот исток, шеикот е веројатно најпознат по надгледувањето на трансформацијата на целиот Дубаи во една од најпрестижните деловни и туристички дестинации. Во остатокот од светот, луѓето го познаваат по неговата љубов кон трките со коњи, и како сопственик на шталата „Godolphine“.

Мохамед бин Рашид ал Мактум е роден во 1949 година во Шиндаг. Тој е третиот од четворицата синови на шеикот Рашид ал-Мактум, кој управува со Дубаи 32 години од 1958 година.

Се школувал во Англија, а по враќањето во Дубаи во 1968 година, присуствувал на состанок со тогашниот владетел на Абу Даби, Шеикот Зајед Ал Нахјан.договорен сојуз кој подоцна доведе до создавање на федерација на емирати.

Откако Обединетите Арапски Емирати се стекнаа со независност од Велика Британија во 1971 година, Шеик Мухамед стана министер за одбрана, а тој ја задржува таа позиција и денес, пишува ВВС.

Тој брзо се вклучи во планот на неговиот татко да ги надополни намалените резерви на нафта во Дубаи, зајакнувајќи ја нејзината економија и правејќи го меѓународен трговски и финансиски центар, како и туристичка дестинација.

Денес, повеќе од 95 проценти од бруто домашниот производ на Емиратите не се базира на нафта, а туризмот придонесува со 20 проценти. А, населението во Дубаи порасна од околу 40 000 во 1960-тите на дури 3,3 милиони, вклучувајќи скоро 3,1 милиони странци.

Шеикот Рашид почина во 1990 година по долго боледување, а го наследи најстариот брат на Мухамед Мактум. Пет години подоцна, шеикот Мактум го назначи Мухамед за принц на Дубаи, и поголемиот дел од својата моќ му го пренесе на него.

По ненадејната смрт на Мактум на 62-годишна возраст за време на неговата посета на Австралија, шеикот Мохамед стана владетел на Дубаи во 2006 година и потпретседател и премиер на ОАЕ. Под негово владеење градот продолжил да цвета.

Веќе во 2008 година, Емирати ја претставија највисоката зграда во светот – Бурџ Калифа Калифа. Ваквите амбициозни планови, сепак, се потпираа на позајмување милијарди долари. Глобалната финансиска криза доведе до пад на пазарот на недвижнини во Дубаи, а во 2009 година државните компании не успеаја да ги подмират долговите. Потоа скокна и ѝ ги позајми на владата на Дубаи многу потребните пари.

Градежниот бум во Дубаи се потпираше и на ниско платените печалбари, од кои многумина се жалеа дека претрпеле експлоатација, пишува ВВС. Шеикот Мухамед, исто така, стана познат по своите врски со трките со коњи, а исто така е заслужен за тоа што ја направи глобална индустрија.

Тој го претстави најголемиот „тркачки тим“ – „Godolphine“, кој е со седиште во ОАЕ, Англија, Ирска, Австралија, Јапонија и САД, а од 1992 година, овој тим победи на над 6.000 трки ширум светот.

Опсег на луксузни недвижнини
Милијардерот од Дубаи, еден од најбогатите шефови на држави во светот, има и богато портфолио на недвижнини, од кои неколку се наоѓаат во Велика Британија.

Според „Daily Mail“, тој е близок британски сојузник и пријател на кралицата Елизабета Втора и има бројни имоти и вили во таа земја, што само сведочи за неговите длабоки врски со таа земја.Раскошната колекција на вили вклучува имот Сари вреден 75 милиони фунти, историскиот замок Сафолк и пространото засолниште на Хајленд од 63.000 хектари.

Тој го купи тоа огромно парче земја за два милиони фунти (над два милиони долари) пред повеќе од 20 години. Може да се пофали со неверојатни 58 спални соби, троен хелиодром и луксузна ловна куќа со 16 спални соби.

Покрај ова, на некои страници, како што е bornrich.com, можете да најдете информации дека овој шеик поседува и една од најскапите пентхауси во Монако и терен за голф во Шкотска. Тој исто така е сопственик на мегајахта во Дубаи, една од најголемите во светот, само два метра пониска од „гигајахтата“ на Роман Абрамович.

Има базен, неколку џакузи, дискотека, игралиште за сквош. Трпезаријата има просот да собере до 90 лица, а на бродот има 88 простории за членови на екипажот.

Семејни скандали
Својата љубов кон коњите ја споделува со неговата шеста сопруга, принцезата Хаја бин ал-Хусеин, ќерка на покојниот крал на Јордан Хусеин и полусестра на кралот Абдула Втори. Двојката се венча во 2004 година и имаат две деца.

Иако принцезата Хаја се обиде да создаде слика за идилично семејство во интервјуа, пукнатини започнаа да се појавуваат во 2018 година кога принцезата Латифа, ќерка на шеикот со друга жена, се обиде да ги напушти ОАЕ со помош на поранешен шпион на Франција и фински инструктор за фитнес .

Бродот каде биле бил пресретнати на море недалеку од брегот на Индија и Латифа бил вратен во Дубаи. На видеото снимено пред тоа, таа изјави дека наводно била заробена повеќе од три години и дека била физички малтретирана по претходното неуспешно бегство во 2002 година.

Принцезата Хаја, во меѓувреме, се пресели во Велика Британија со своите деца, а пред Високиот суд во Лондон во 2019 година, таа побара старателство над децата, додека шеикот бараше враќање на децата во Дубаи.

Осум месеци подоцна, судот ги објави фактите дека Шеик Мухамед навистина наредил и го организирал насилното враќање на Латифа во 2002 и 2018 година, како и незаконското киднапирање на нејзината постара сестра, принцезата Шамса, во 2000 година.

Судот изјави дека шеикот Мухамед „продолжува да одржува режим во кој и двете млади жени се лишени од слобода“. Исто така, се наведува дека Хаја, која имала афера со телохранител, сега живее во страв за својот живот по бројните закани и во Лондон и во Дубаи

Шеикот Мохамед ги отфрли сите тврдења и безуспешно побара деталите за постапката да останат надвор од јавниот домен.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!