Кромид НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА СЕ ЈАДЕ СО КЕБАПИ: Д-р Перишиќ откри зошто е ова ГОЛЕМА ГРЕШКА

Професор д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог, објасни што е најштетно во скарата и како марината може да ги неутрализира штетните состојки.

„Прашав еден од моите пациенти, тој снабдува ресторани. Прашав, како прават месо од скара? Тој ми вели, првото нешто што е важно е изборот на месо што ќе се донесе. Потоа месото се меле, и се меша со коктел со антиоксидантно масло. Додадете маслиново масло, оригано и малку сенф. Потоа се меша, па останува во фрижидер 8-10 часа “, објасни тој. емитува „ Ново“ .

– Натопувањето во ова масло има силно антиоксидативно дејство. Значи, кога станува збор за термичка обработка, црвеното месо, кога ќе добие проксидантни супстанции, ќе се неутрализира од таа маринада. Не го велам ова напамет, шведска студија спроведена во Малме вели дека Европската заедница издвои 50 милиони евра за да ги види ефектите на овие супстанции врз меленото месо што ќе се печат на скара.

Антиоксидансите, во оваа смисла, го третираат месото пред да постои термичка обработка. Ситуацијата е идентична со колбасите, и тоа месо, таа смеса мора да се натопат најмалку неколку часа. И кога станува збор за месо како што е свинскиот врат, ставете го во маринадата и оставете го да остане цел ден “, рече тој.

Меленото месо е сомнително затоа што не знаеме дали во него се ставал леб тајно, скарата има лоша репутација поради чад, горење, „поцрнети“ делови, дали јагленот претставува проблем?

„Кога се пече, јагленот мора да се користи за правење на жар, а не за да продолжи да гори и испушта чад. Мора да се изгори, тоа дрво, така што топлината од скарата влијае само на месото. Тој чад содржи микрочестички и токсични јаглеводороди, така што јагленот мора да изгори и да остане жар, и само тогаш го изведувате и го ставате месото на скара “, рече тој. И кога станува збор за сол, не е исто дома и во ресторан, објасни тој.

„Угостителите сол да пијат што е можно повеќе, тоа е стара шега. Веднаш штом ќе ја земеме солта, треба да ја разредиме во телото и нема да пиеме вода во кафулето, само работиме, земаме тенок шприц Ставете повеќе или помалку сол, рузмарин, секако! Натопете рузмарин во маслиново масло, користете го за маринада, тоа исто така ќе го заштити месото “, рече тој. Дали некоја друга храна ги неутрализира штетните прооксиданти во месото?

„Посилната храна, богата, се неутрализира со добра салата. Салата од зелка, зелена салата, целер, за да знаете дека се додава целер. Од големо значење е поради каротеноидите, кромидот отекува затоа што промовира пробиотички материи. Ајде да бидеме жедни од него. Не е пријатно чувство, не би го советувал освен млад кромид, тоа е друга приказна “, рече тој во утринската програма на Првата телевизија.

Добрата подготовка на месо е најважна, рече тој, за месото да стои преку ноќ, натопено во масло со оригано или рузмарин. Тој во свој стил додаде дека најдобро е жените да подготвуваат месо затоа што се повнимателни.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!