Лекар од итна помош предупредува на една опасност од омикрон: Ако се појават овие три симптоми, задолжително тестирајте се

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Лекарот за итна помош и директор на „Global Health in Emergency Medicine“, Крег Спенсер, напишал статија на 10-ти јануари за „The New York Times“ во која ги опишал главните проблеми што се јавуваат во екот на ширењето на омикрон.

И покрај вакцините и фактот дека новиот вид предизвикува поблага слика, зголемувањето на заразените е многу загрижувачко. „Многу заразна варијанта како што е омикрон, дури и ако предизвикува полесна слика, сепак може да претставува сериозен ризик за животот на пациентот“, рекол тој.

Додал дека најголемата опасност поради заразноста на вирусот лежи во тоа што болниците ќе бидат преплавени, а пациентите со потешка клиничка слика нема да добијат соодветна помош и ќе умираат уште повеќе. Експертите исто така напоменуваат дека постојат три симптоми на омикрон на кои треба да се обрне внимание, а тие се:

1. Воспалено грло
Д-р Анџелик Кеце, претседател на Јужноафриканското медицинско здружение, кое исто така беше првото што ја откри варијантата омикрон, рекла дека повеќето пациенти заразени со новата варијанта пријавиле „гребење“ на грлото со благо покачена телесна температура, која поминува сама по себе.

2. Главоболка
Со оглед на воспалението што се јавува во телото по инфекција со омикрон, главоболката е логичен симптом. Болката може да варира од остра до тапа и може да се појави со други симптоми.

3. Течење од носот
Она што е збунувачки во врска со омикронската инфекција е тоа што повеќето симптоми се совпаѓаат со обичната настинка или грип, што им отежнува на лекарите да ја дијагностицираат. Назалната конгестија, обично „водена“, е една од најчестите и е знак за барање лекарска помош.

Светските експерти предупредуваат на оваа комбинација на симптоми, за која велат дека е причина број еден за тестирање на Ковид.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Во петок и сабота е Задушница – доколку не можете да отидете на гробишта еве што треба да направите

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница...

Германија го менува законот: Во пензија дури со 70 години?

Министерот за труд ја отфрла идејата за поместување на старосната граница за пензија, но дебатата се разгоре. Прашање е како да се обезбеди нивото...
error: Содржината е заклучена!