Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот нема да ги избегне негативните ефекти на климатските промени, но најсиромашните жители ќе бидат најтешко погодени.

Глобалната климатска криза ќе исели повеќе од милијарда луѓе од своите домови во наредните 30 години, а еколошките катастрофи ќе доведат до масовни миграции и големи вооружени конфликти, покажува новото истражување. Регистерот за еколошки закани, кој го составил Институтот за економија и мир од Сиднеј, проценил дека до милијарда и 200 милиони луѓе пирум светот ќе бидат иселени од своите домови до 2050. година.

Ниту една земја на светот нема да ги избегне негативните ефекти на климатската криза, но најсиромашните жители ќе бидат најтешко погодени. “Еколошките закани и климатските промени претставуваат сериозни предизвици во глобалниот развој и мир. Најсиромашните земји соочени со еколошките крахови се поподложни да искусат социјални немири, политичка нестабилност, социјална делба и фрагментација, како и економски крахови”, се наведува во извештајот.

Користените податоци се превземени од меѓународни организации, помеѓу останатите и Обединетите нации, како и претходни истражувања кои ги спровел сиднејскиот институт. Користејќи ги тие податоци, тие пресметале дека најголемите закани се растот на бројот на жители, недостатокот на вода, несигурност во снабдувањето со храна, суши, поплави, циклони, растечките температури и нивото на морето.

Утврдено е дека повеќе од милијарда луѓе живеат во 31 држава, кои се означени како земји со ниска издржливост кога се во прашање еколошките промени.Најранливи делови од светот се субсахарска Африка, јужна Азија, Средниот исток и северна Африка, пишува Објектив.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...
error: Содржината е заклучена!