Магичен зачин: Сите го имате во вашиот дом, а комарците и мравките бегаат како „луди“ од него

Инсектите едноставно не го толерираат карактеристичниот мирис на овој зачин.

Првата асоцијација за цимет се колачи и, се разбира, препознатлив силен мирис. Токму оваа арома која ние ја обожуваме, е причината зошто инсектите не толерираат цимет.

Постојат неколку начини на кои можете да го користите овој зачин во вашата градина. Ако вашите растенија се нападнати од габи, посипете ги со мелен цимет и проблемот е решен.

Исто така, ако случајно ги оштетите растенијата додека работите во градината, веднаш посипете ги со цимет и „раните“ наскоро ќе заздрават. Експертите советуваат попрскување на садниците со цимет пред да ги ставите во земја, така растенијата ќе се развиваат и растат побрзо.

Нам ни се допаѓа мирисот на овој зачин, но инсектите не – ако вашите растенија се нападнати од мравки или имате многу комарци во вашата градина, доволно е да посипете малку цимет и инсектите ќе избегаат.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!