Мајка ја натера својата ќерка да испразни тубатa од пастата за заби, во чинија- еве зошто

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...

Денес е ПЕТРОВДЕН: Ова утро измијте се со роса, а овие обичаи СТРОГО забрануваат една работа

Нашата православна црква и нејзините празници денес го слават еден од најголемите празници, Петровден. Во пресрет на големиот празник се бере цвеќе и се...

Што се случува по смртта – сведоштво на девојка која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст

Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

Животна лекција: Мајка ја натера својата ќерка да испразни тубат од пастата за заби,во чинија- еве зошто

Ејми Бет Гарднер од Тенеси, сакала да и покаже на својата ќетка колку е важно да оди во средно училиште.Па на едноставен начин покажала важна животна лекција која ја споделила со многу родители.Периодот во средно училиште е важен преоден период кој е во кој се учи на одговорности и како функционира животот.

Ејми како и секоја мајка, ја спремила својата ќерка за на училиште и пред да замине и дала туба со паста за заби и чинија па и рекла да ја истиска целата паста на чинијата.

Таа го направила тоа, а тогаш Ејми и рекла: Сега врати ја целата паста назад во тубата. Девoјчето рекло дека тоа е невозможно, и дека и да успее нешто да врати назад тоа никогаш нема да биде исто.

-Ќе ја паметиш оваа чинија цел живот и рекла мајката. Твоите зборови и дела имаат моќ што значат живот или смрт, кога ќе тргнеш во училиште ќе видиш колку се моќни зборовите.

Ќе имаш моќ джсо твоите зборови да повредиш , навредиш и понижиш други, но исто така ќе имаш прилика со своите зборови да охрабриш многу. Понекогаш ќе носиш и погрешни одлуки, и да ги повредиш луѓето околу себе.

Баш како и оваа паста што неможе назад така и твоите зборови, кои ќе ги изговориш неможе да се избришат. Секое утро избирај зборови и биди им подршка на лушето околу себе, со својата нежност и сочувство, зошто на овој свет му е потребно позитивност и добрина.

Никогаш немој да се каеш што одбираш добрина- и рекла Емили на ќерка си. Ова е важна и креативна лекција што ќерката на Ејми никогаш нема да ја заборави.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...
error: Содржината е заклучена!