Медицинска сестра открива како е во болниците: Никогаш немам видено толку многу болни луѓе- на едно одделение ги носат само за да умрат

Медицинска сестра од Небраска, Лејси Гуч е секојдневно во првите борбени линии против коронавирусот.

„Само што ја завршив мојата трета смена од 12 часа оваа недела, истоштена сум“, ја започна таа својата приказна додека на нејзиното лице сè уште стоеја траги од заштитна маска.

Таа вели дека никогаш нема видено толку итни интубации.

“Видов толку многу болни луѓе, што досега ми се нема случено во животот. Тие паѓаат толку брзо. Најтажно е што не можам веднаш да им помогнам на сите затоа што прво треба да се погрижам за сите мерки на заштита и претпазливост.

И тоа се луѓето на кои им е потребна помош во истиот момент и за жал тие не ја добиваат грижата што ја заслужуваат. Но, со короната, тоа не е можно. Прво треба да се заштитам себе си и другите пациенти. Јас сум толку уморна што морам да ви кажам колку е тешко”, рече таа.

Таа вели дека на почетокот постоел тим од медицински персонал кој третирал луѓе кои страдале од ковид, но сега сите прават сè.

„Мислам дека сега имаме околу 10 оддели„ Ковид “и еден од нив им служи само на оние кои не можат да се извлечат, тоа е место каде што ќе умрат, за жал“, додаде таа

Таа исто така истакна дека нема доволно медицински персонал за да може да се справи со толку многу пациенти.

Повеќе од 11,6 милиони луѓе се заразени во Соединетите држави од почетокот на пандемијата, а досега починаа скоро 255 000 луѓе.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!