МОЖЕ да замени рака на лекови: Еве како сода бикарбона ве одржува здрави

Еве неколку начини како да го искористите овој моќен лек – сода бикарбона. Сода бикарбона е многу евтин, но и многу моќен лек. Оваа состојка може да се користи во борбата против настинки, габи, за орална хигиена, како дезодоранс итн.…

Сода бикарбона е состојка која мора да биде дел од вашата домашна аптека. Некои од здравствените придобивки вклучуваат спречување на дијареа, металоиди, труење со лекови, метаболна ацидоза и пептичен улкус.

Сода бикарбона има многу антипруритични својства и ја одржува вашата кожа здрава и сјајна. Користете сода бикарбона за да ја елиминирате треската и настинката. Сода бикарбона содржи натриум и може да спречи хиперкалемија, камења во бубрезите и инфекции на мочниот меур.

Еве неколку начини како да го користите овој моќен лек – сода бикарбона: Пијте сода бикарбона за да ја ублажите болката во мускулите после напорниот тренинг. Уништете ја габата на ноктите и елиминирајте ја нечистотијата – едноставно нанесете сода бикарбона на четката за нокти и со неа истријте ги ноктите.

Измешајте 3 лажички сода бикарбона, 1 лажичка сол, есенцијално масло од пеперминт и мала количина вода. Потопете ги ноктите во оваа смеса 20 минути, и чешањето, мирисот и болката ќе се ослободат.

За да го освежите здивот, исплакнете го грлото со малку сода бикарбона. Користете сода бикарбона за четкање на забите. Додадете малку во четката за заби и ќе го добиете најдобриот начин за избелување на забите.

Ги намалува акните, ги отстранува мртвите клетки од кожата и мрсното лице со пилинг направен од сода бикарбона. Измешајте една лажичка сода бикарбона, една лажичка вода и потоа истријте го лицето.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!