Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што не носи брендирани!

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот пред паметните телефони, пред брзиот, безжичниот интернет, пред Фејсбук, Инстаграм и сите други мрежи познати денес. Значи, периодот од пред дваесет години. И да, изгледа како многу одамна.

Меѓутоа, таа позната, тоа не беше случај во мое време, реченица ми поминува низ мислите денес повеќе од кога било. Сега, кога е наш ред да покажеме какви луѓе станавме, што знаеме, што можеме, што сме подготвени да правиме и како ги учиме нашите деца.

И кога сме со децата, секој ден ме фаќа морници, бидејќи ми доаѓаат апсолутно нереални приказни за мојата перцепција на реалноста . Пред некој ден, една другарка рече дека братучетка ѝ, која е шесто одделение , ја викаат, а да не зборуваме за „задевање“, „кутри“ од децата на училиште.

А како одговор на сето тоа се чуди како, па вели: „ Детето живее нормално. Има се, ништо не му фали, можеби не му купуваат најскапа облека, но дете е. ќе надрасне сè за неколку месеци, што му е толку скапо?“ означено. Не разбирам како…“ Молчам, пцујам, мислам, мислам, не верувам…

Набргу потоа друга пријателка ми раскажа како нејзиното девојче, кое е ПРВО одделение во основно училиште, било принудено да ги земе патиките и да покаже дали се оригинални Џорданки. Па чекајте луѓе. ПРВО одделение од основно училиште.

Потоа зборуваме за такво нешто, размислете, и како оние старите дами што не изнервираа со своите коментари, се џагораме и велиме: „Па, и ние одевме на училиште, но имаше одреден ред, а тоа е дека детето е дете!”

Не знам за вас, но не се сеќавам да размислувам за патики во прво одделение, а камоли каква марка беа . Не се ни сеќавам дека сум размислувал за тоа во шесто одделение. Она што го знаевме, до осмо одделение, е дека има стари жени, скејтери и Ермакс жени и никому не му било важно колку чинат, дали се оригинални и слично! Ја знаевме таа поделба, бидејќи горе-долу означуваше која музика се слуша според тоа дали се носи некој од гореспоменатите модели и тоа е се. А дали некој е сиромав и по кој основ?!

Па, ве молам, знаевме дека ако нечија мајка е докторка или тато е адвокат, стоматолог, учител итн., тоа се некои важни професии. Знаевме дали нечија мајка е фризерка, тато е возач, дедо ветеринар итн. И повторно, ништо од тоа не ни значеше многу. И којзнае колку пари има или нема, утре малку.

И токму тука се наметнува проблемот на општеството, но и на современото родителство. Некогаш (да не речам во мое време) се знаеше што се вистински работни места , што навистина работат луѓето и колку е важна и ценета таа работа. И што имаме денес? Еден куп штотуку венчани мајки и татковци, поставени пред телефонот , кои си прават керефекси во дневната соба, а без да прават ништо заработуваат многу пари продавајќи магла, шминка и минлива убавина.

Ги обезвреднуваат сите важни достигнувања и ги уништуваат сите основи на здравото општество, ги уништуваат шаблоните кои создаваат работни навики како што се станување рано наутро, пожртвуваност, учење, трпение. Тие им покажуваат дека денес е важно да имате изглед, скап часовник, патики, јакна и дека не е важно дали сте читале книга, сте гледале добар филм, сте играле во парк, сте возеле ролери или сте научиле нов збор на странски јазик. Затоа што во денешниот свет, ако имате камера, ако имате шминка, ако го имате вистинскиот филтер, ќе имате публика, ќе создадете своја гума за џвакање и ќе бидете сè.

Какви учители, доктори, адвокати, тие денес не заработуваат ни пет центи, а вртат пари, пари кај што дупчалка нема. Поради тоа што вистинската професија нема вредност и што квази-професиите се ставени на пиедестал, децата ги напаѓаат наставниците, не се залагаат за постарите во транспортот, да речеме, пцујат, навредуваат без размислување, малтретираат пријатели и не знаат основни работи. културата. Нивниот сон е да станат блогери, јутјубери, инфлуенсери…

И повторно, се разбира дека има квалитетни луѓе во тоа море од се, но исто како што често се случува со тоа море, на површината и во близина на брегот секогаш се највалканите и најлигавите слоеви прво, и ретко кој има волја. , желба и сила да заплива малку подалеку, па гледа, ги меша нозете и не мрда со прст. А ако на детето не му се покаже дека покрај таа нечистотија има и чиста, нема ни да ја знае разликата.

Па, како може да знае дека ако некој не носи брендирана облека, тоа не значи дека е сиромашен, или уште полошо, дека ако некој е сиромашен, тоа не значи дека е лош човек и дека не треба да се избегнува и задева . Дека ако некој не носи оригинална патика, не значи дека е помалку вреден и дека ниту патиките, ниту телефонот, ниту најновите, најмодерните, ниту најскапите не се мерило за хуманост?!

Можеби ни рекоа – тоа не се случи во мое време , но нешто мораше да се случи за да се СОЗДАДЕ ОНА ШТО НЕ БЕШЕ сега во ова (или она) време, а го создадовме СИТЕ НАС и наместо да ја поминеме топката и одвреме-навреме барајќи го виновникот и разликите, можеби сега би можеле да почнеме да правиме нешто поинаку. Пред секој од нас да стане СИРОМАШЕН ПО ДУХ .

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!