Му нема рамен: Моќен домашен мелем за зглобови – болката исчезнува по првото нанесување

Болката во грбот е сè почест проблем, а речиси секој трет човек барем еднаш се соочил со овој вид болка.

Решението за овој проблем го има традиционалната медицина. Наместо да потрошите многу пари на лекови против болки, подгответе домашен мелем за чија припрема ќе ви бидат потребни само 3 состојки.

Главната состојка на овој мелем е црвената пиперка за која е добро познато дека е многу лековита. Таа е одлична за ослободување од сите видови болка, а исто така има корисен ефект врз нервниот систем.

Овој мелем ќе ви помогне брзо и ефикасно да ја решите болката во мускулите и зглобовите.
Потребни состојки:

  • 250 мл. маслиново масло
  • 2 лажици мелена црвена пиперка
  • 15 гр. пчелин восок

Начин на припрема: Загрејте го маслиновото масло заедно со црвената пиперка на пареа. Промешајте и оставете ја смесата да се излади околу 20 минути, а потоа уште еднаш загрејте ја и повторете го целиот процес. Потоа, процедете го маслото преку густа газа и оставете го настрана.

Загрејте го восокот додека не се растопи целосно, а потоа додајте ја мешавината од маслото и црвената пиперка во него и добро промешајте. Чувајте го мелемот во стаклена тегла и користете го секогаш кога ќе почувствувате болка во мускулите и зглобовите.

Забелешка: Избегнувајте нанесување на маста на отворени рани.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!