Направете свеќи и избркајте ги кормарците- лесен и ефикасен начин да се спасите од малите штетници

Комарците иако се многу мали, предизвикуваат големи проблеми.

Направете свеќа што ќе биде украсна и што е најважно, ќе ги избрка комарците од вас. Овие свеќи се прават исклучително лесно,а состојките не се скапи.

Состојки: Тегли за свеќиата во која ќе може да „пливаат“ есенцијално масло од лимонска трева, лимон, босилек и лимента. Постапка: Исечете еден лимон и едена лимента (ова ќе биде доволно за две свеќи).

Потоа ставете неколку парчиња лимон и лимента во теглата, додадете неколку гранчиња босилек. На крај, наполнете ја теглата со вода до врвот. Потоа додадете 10-15 капки масло од лимонова трева.

Промешајте. Додадете пловечка свеќа. Конечно, запалете ја свеќата и уживајте во летото без штетници!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!