НАУЧНИЦИТЕ ОДЛУЧИЈА: ЕВЕ ШТО ГИ ЧЕКА СИТЕ ШТО ЈАДАТ СЛАНИНА, ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ

Сланината е една од најконтроверзните намирници во однос на придобивките или штетите за организмот. Постојат многу стручни мислења за здравствените ефекти на сланината и нејзиното потекло и позитивни и негативни.

Најчесто, прашањето како сланината влијае на женското тело и дали е навистина корисна – со што точно предизвикува интерес.

Данскиот научник и професор по медицина Уфе Равнсков во својата студија „Митови за холестеролот“ докажува дека штетата од сланината е навистина мит, а за организмот, особено за жените, овој производ е од голема корист.

Се разбира, станува збор за мали порции, а не за присуство во секојдневната исхрана. И сланината е штетна, како и другите масти, но само во случај на крајно нескромно консумирање на овој навистина вкусен производ.

Арахидонската киселина е најкорисната компонента на сланината за жените. Оваа незаситена маст има позитивен ефект врз функционирањето на женското тело како целина и, патем, е многу дефицитарна.

Арахидонската киселина ги отстранува токсините од телото, го зголемува имунитетот (сланина со лук – универзална превенција од настинки), го подобрува метаболизмот и ја промовира функцијата на мозокот.

Покрај тоа, малите порции сланина ја нормализираат функцијата на дигестивниот тракт и ги ублажуваат типичните дигестивни проблеми. Сланината се смета за одличен извор на хранливи материи за кожата и косата.

Холинот и ретинолот, кои се дел од производот, и помагаат на кожата да ја одржи свежината и воедно и даваат природен сјај на косата.

Голем број на витамини вклучени во составот на обичната свинска сланина се нужно присутни во женските шампони, па затоа нема сомнеж за нивните придобивки.

Патем, не само што можете да јадете сланина, туку и да направите маски од неа или да ја намачкате косата. Ова исто така дава одличен резултат.

Сланината е многу корисна и за жените кои наскоро ќе се породат. Тој е одличен извор на калории за бремени жени, а исто така помага да се надополни потребното снабдување со маснотии, што е природен процес за време на бременоста.

Патем, со помош на сланина можете да изгубите тежина, колку и да звучи ова парадоксално. 20-30 грама од производот нема да и наштетат на фигурата, туку ќе создадат чувство на ситост и на жената ќе и биде полесно да следи диета за слабеење.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!