Најдоброто практично решение: Евтин трик кој ќе ве спаси од кондензација на прозорците оваа зима

Доколку и вие во вашиот дом имате ПВЦ дограма, тогаш најверојатно веќе сте се соочиле со најнепријатниот проблем- кондензација по стаклото на прозорците.

Тоа се случува кога разликата меѓу температурите надвор и внатре е поголема. Доколку навреме не преземете мерки, водата може да се задржи на рамката од прозорецот или да истече надолу и да го оштети подот.

Но, без грижи. Овој проблем лесно може да го решите со еден многу практичен, а притоа и евтин трик, со кој ќе заштедите пари, а притоа и време.

Станува збор за употреба на самолеплива проѕирна фолија, со дебелина од 0.5 милиметри.

Како да ја употребите фолијата?

Покријте ја рамката на прозорецот со двострана леплива лента, а одозгора залепете ја фолијата. Истата има млечна нијанса, но тоа е само привремено.

Отстранете го горниот заштитен слој и фолијата ќе стане проѕирна, а овој метод нема да влијае на количеството на светлина кое влегува во просторијата.

Обидете се со овој едноставен трик и уште следниот ден ќе забележите како влагата во аглите на прозорците значително ќе се намали.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!