НАЈЕВТИНИОТ ЛЕК НА СВЕТОТ: Половина лимон и сода бикарбона! Моќен спој кој може да ви го спаси животот, а еве како!

Нема да можете да верувате колку ќе му угоди на вашето тело.

Научното истражување откри дека неколку капки сок од лимон помешани со сода бикарбона може да ви го спасат животот, пренесува „ Hello! “.

Сода бикарбона се користи за нега на телото и надворешно и внатрешно. А ако му додадете витамин Ц, кој се наоѓа во сокот од лимон, добивате моќна комбинација која го штити целото тело.

Еве ги придобивките од сода бикарбона и сок од лимон:
1. Го алкализира телото
Комбинацијата од лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Ова ни помага, на пример, да се бориме со ацидоза, која може да се појави кога бубрезите не отстрануваат доволно киселина од телото или кога телото произведува премногу киселина. Ова е и одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната работа и помага за чистење на телото и согорување на маснотиите.

2. Метаболизам
Веќе сте слушнале дека лимонот го забрзува варењето, но ако му додадеме малку сода бикарбона, ќе добиеме одлична смеса која успешно се бори со надуеноста, но помага и во борбата против гастроезофагеалниот рефлукс.

3. Го чисти телото
Оваа смеса го чисти нашиот црн дроб, а доза на витамин Ц го зајакнува телото и му помага да се бори против вирусите.

Поради сето ова, не заборавајте секое утро да пиете лимонада во која сте измешале мала лажичка сода бикарбона. На тој начин ќе го регулирате лошиот холестерол и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.

Како да се користи?
Состојки: Сок од половина лимон, 1 лажичка сода бикарбона, 1 шолја вода (200мл). Примена: Исцедете еден лимон и во овој сок додадете сода бикарбона и сè прелијте со вода.

Оваа лимонада пијте ја на празен стомак секое утро 7 дена. Направете пауза од 14 дена, а потоа повторете го третманот.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!