На Фејсбук видела три слики од нејзиниот сопруг и по 17 години брак го оставила: Поради ова ќе се кае секогаш

За една вечер, таа се откажа од најголемата љубов во својот живот. Кога гледаше неколку фотографии од новогодишната прослава на Фејсбук профилот на нејзината пријателка, Американката Стејси Вернер (42) од Луизијана не ни помислуваше дека ќе и го „донесат“ разводот.

Сопругот на Стејси Jackек Вернер (43) бил во компанијата на прославата на Нова Година, бидејќи Стејси се опоравувала дома од последиците на коронавирусот од ноември.

Таа му даде зелено светло на Jackек да отиде, сметајќи дека е глупаво да седи со неа во куќата, кога веќе беше во друштво на нејзините родители, а и децата нема да бидат таму. Сепак, погрешила во проценката. Барем така мислеше.

Стејси го прегледа профилот на една пријателка и виде три слики од Jackек во друштво на непозната жена. На едната од сликите тој разговараше лице во лице, на другата беа прегрнати, додека на третата таа седеше покрај него држејќи ја раката на коленото.

Уште пред коронавирусот, Стејси се сомневаше дека Jackек ја изневерува, а овие фотографии ја забрзаа нејзината одлука да се разведе од него по 17 години брак. Таму, како што напиша на Фејсбук страницата „Измамени жени и сопрузи“, повеќе немаше љубов, туку само навики и обврски да се остане под ист покрив за разводот да не влијае лошо на 16-годишниот син и 14-годишната ќерка.

Одлуката беше тешка, но мораше да се случи на тој начин. Jackек ме молеше да не го правам тоа, убедувајќи ме дека таае негова школска не го видел повеќе од 20 години и живееше во Канада.

Тој ме замоли да проверам со лицето кое ја организираше забавата за која зборуваше жената и дали е верен. Не сакав. Не е залудно речено дека сликата вреди повеќе од 1.000 зборови. На крајот на краиштата – што ќе стори нејзината рака на коленото и истовремено неговата голема насмевка на лицето – напиша Стејси.

Три месеци подоцна, Стејси се сретна со заеднички пријател кој организираше забава за Нова Година. Тој веднаш и рече дека е шокиран од одлуката на Вернерс да се раздели. „Тогаш тој ми рече дека, ако причината е таа забава, јас не сум нормаална.

Тој потенцираше дека ја познава оваа жена по име Рејчел цел живот и дека е среќно оженета и живее во Канада, но и дека е многу отворена и спонтана личност која се дружеше со мојот поранешен сопруг подолго време.

Тогаш не се чувствував добро. Кога додаде дека го познава мојот Jackек повеќе од половина од животот и дека никогаш нема да ме изневери во неговиот живот затоа што јас сум неговата најголема љубов, брзо отидов дома и плачев цела вечер. Јас ја направив најголемата грешка во мојот живот брзајќи со одлуката.

Изолација поради епидемијата, а потоа и инфекцијата, сето тоа ме натера да се сомневам во сè – во нашиот брак, во мојот живот, во сè што правев претходно, без разлика дали е добро. Сега се каам секој ден.

Се обидов да се смирам со мојот поранешен сопруг, но тој нема да чуе за тоа. Тој призна дека би сакал помирување,но тој нема да си дозволи да го стори тоа затоа што е засекогаш повреден од мојата одлука. Но јас сепак ќе продолжам да се обидувам да го вратам, можеби еден ден ќе успеам во тоа – заклучи Стејси

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!