Неговите први зборови предизвикуваат солзи- Петгодишното момче чие семејство загина во несреќа се разбуди од кома (ВИДЕО)

Петгодишно момче кое беше единствено преживеано од страшна несреќа на жичница во Италија кога загинаа 14 лица, вклучувајќи ги и неговите родители, прво прашање откога се разбудил од кома во болница во Торино,му било: „Каде дали се мајка ми и тато? “

Еитан Биран за чудо ја преживеа трагедијата во која беа убиени неговиот татко и мајка, како и неговиот помлад брат и прадедо и прабаба. Храброто момче е на одделот за интензивна нега цела недела, но веќе дише без помош на апарат, иако има потешкотии во зборувањето.

Кога се разбудил во детската болница во Регина Маргерита, покрај него била неговата тетка Аја (41). Прво рече дека го боли грлото, а потоа ја праша каде е и зошто е до него. Не е познато дали веќе му е соопштено дека неговата мајка Тал (26) и неговиот татко Амит (30), како и неговиот двегодишен брат Том, прадедо Ицак Коена (81) и пра бабата Барбара Конински (71) ги нема повеќе.

„Понекогаш Еитан прашува за неговите родители, а тетка му е цело време со него“, рече шефот на болницата. Многумина оставаат подароци за малото момче, а три семејства се понудија да го посвојат по трагедијата.

Меѓу загинатите се свршениците Алесандро Мерлот (29) и Силвија Малнати (27); сопружници Анџело Вито Гаспаро (45) и Роберта Пистолато; свршениците Виторио Зорлони и Елизабета Персанини (38) и нивниот петгодишен син Матија, како и младиот пар Серена Косентино (27) и Мохамадреза Шахаисаванди (23).

Несреќата се случи непосредно откако Италија ги попушти мерките поврзани со пандемијата на коронавирусите и ги отвори вратите за туристите.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!