Немојте да ги јадете овие 2 намирници заедно: Оваа комбинација го забавува метаболизмот и предизвикува болки во стомакот!

Компирот е богат со калиум, што го прави исклучително корисен производ кога станува збор за превенција на хипертензија. Исто така, содржи диететски влакна кои ја подобруваат функцијата на дигестивниот систем.

Сите знаат дека компирот и месото се лоша комбинација, а никој не знае дека не се препорачува ни спојот со оваа намирница.

Пржениот компир, односно помфритот, никако не треба да се комбинира со домати, а не се препорачува ни овие две намирници да се готват заедно. Оваа комбинација ја попречува апсорпцијата на хранливи состојки и може да предизвика нарушувања во дигестијата.

Се наведува и дека оваа комбинација го забавува метаболизмот и создава болки и непријатност во стомакот.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!