Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на Роуд Ајленд.

Жената се пожалила на општа слабост, замор и тешко дишење, а откако влегла во ординацијата, жената буквално посинела. Дури и ноктите и станале темно сини, а кожата и изгледала како премачкана со сина боја. Докторите Отис Ворен и Бенјамин Блеквуд не можеле да поверуваат на сопствените очи, а сега за овој случај пишуваат во медицинско списание.

Сметаат дека бојата дошла од лекот што го користела за забоболка.

„Таа рече дека користела големи количини на бензокаин минатата ноќ поради забоболка“, напишале лекарите.

Д-р Ворен за Си-Ен-Ен изјави дека видел таков случај само еднаш во животот, и уште додека стажирал. Тој добро се сети на случајот, па веднаш знаеше што се случува со овој пациент.

„Тоа е еден од ретките случаи за кои учите, но ретко го гледате“, рече тој.

Дијагнозата е реакција предизвикана од одредени лекови кои спречуваат крвта да транспортира кислород во ткивата.

Имено, крвта богата со кислород е со светло црвена боја. Сепак, иако пациентите со оваа дијагноза се чини дека имаат сина крв, тие сепак имаат висока концентрација на кислород во крвта, објаснува Др. Ворен.

Во оваа ситуација, крвта се врзува со кислородот и не дозволува да се ослободи во ткивата каде што е потребно. Ова го прави пациентот да изгледа сино.

Интересно е и тоа што лекот за оваа состојба е со сина боја. Метиленското сино го враќа исчезнатиот електрон во молекулот на хемоглобинот. Го враќа нивото на кислород и помага во ослободување на кислородот во ткивата.

Во случај на овој пациент, реакцијата била активирана од бензокаин, активната состојка која се наоѓа во лек против забоболка.

Иако ова е редок несакан ефект, постои предупредување , а ваквите лекови не треба да ги земаат деца под 2-годишна возраст.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!