Никој не може да претпостави колку години има – забите почнале да ѝ паѓаат на 20 години, дознала дека има ретка болест

Растејќи, Тифани Вадекинд (43) од Охајо, сфатила дека се развива поинаку од нејзините врсници.

Таа е висока само 134. сантиметри, но дури во дваесеттите години забележала дека нешто навистина не е во ред.

„Кога косата и забите ми паднаа во дваесеттите години, лекарите беа загрижени“, открила таа.

Сепак, дури кога нејзиниот брат Чад размислувал да го прошири семејството со неговата партнерка, тој бил подложен на тестирање за да види дали има некои генетски болести што може да им ги пренесе на своите деца, тие ја дознале вистината.

Тестот покажал дека Тифани и Чад имаат редок синдром „Хачинсон-Гилфорд“, односно прогерија. Таа е една од најретките болести во светот и е предизвикана од неисправен ген од страната на мајката.

Само 179. луѓе во светот страдаат од прогерија, па затоа најчесто се дијагностицирало пред втората година од животот, а нивниот животен век е во просек 15. години.

За жал, нејзиниот брат Чад немал толку среќа и на оваа злобна болест подлегнал во 2012. година, на 39-годишна возраст.

Неговата судбина ја инспирирала Тифани да го живее животот во потполност затоа што, како што рекла, има среќа што сè уште е тука.

„Стареам многу побрзо од сите други и да бидам искрена, не сум сигурна зошто живеев и ги надживеав другите луѓе со прогерија толку долго“, изјавила Тифани, која верува дека во тоа и помогнале добрата здравствена заштита и јогата.

Тифани, сепак, има многу други карактеристики на прогерија, како што е класично тесно лице, помала долна вилица, долг нос и висок глас.

Таа исто така старее многу побрзо од просекот и има предвремени брчки. Поради својот изглед, таа често добивала негативни коментари од други луѓе.

Додека некои ја забележуваат нејзината висина и необичен изглед, други ја мешаат со дете.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!