Ниту еден мајстор нема да Ви го открие овој ТРИК: Две состојки за чистење на мијалникот кои чинат помалку од 50 денари

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Честопати прибегнуваме кон купување скапи производи за да го одзатнеме мијалникот. Агресивните средства ќе ги оштетат цевките, и можно е и тие да не ја завршат работата.

Следниот чекор е обично повик до мајсторот, дури и кога нема потреба од професионална интервенција. Ако од кујната се шири непријатен мирис, потребни ви се само две состојки за да го решите проблемот, а тие чинат помалку од 50 денари.

Еден стар трик препорачан од експерти од британска компанија за чистење е да зовриете вода и да ја истурите во одводот на мијалникот. По 15 минути, сторете го истото, но овој пат со ледена вода.

Според експертите, топла вода ќе ги „раствори“ наносите што се наталожиле на цевките, а студената вода ќе ги измие. „Ова треба да ги направи сите преостанати маснотии да се„ олупат “и да се измијат, со што ќе се елиминира непријатниот мирис“, вели водоводџијата Доминик Лис-Бел.

Кога цевките се малку повеќе запишени, Доминик го предлага следното решение – алкохолен оцет, храна што сите ја имаме во куќата. „Истурете чаша алкохолен оцет во одводот, оставете да отстои 30 минути, а потоа исплакнете со топла вода“, советува тој.

Третото решение е и храната што ја има секое домаќинство, а која се покажа како ефикасно средство за чистење. Се разбира, тоа е сода бикарбона. Сода бикарбона многу експерти за чистење го сметаат за фантастичен начин за отстранување на тврдокорните дамки од нечистотија во кујната и бањата. Може да се користи и за отпушување на мијалникот, а најдобро е кога се комбинира со алкохолен оцет.

Сода бикарбона е одлична за „растворање“ на тиња од канализација, а кога ќе додадете оцет во неа, добивате хемиска реакција која треба да ги отстрани „блокадите“. Прво, истурете тенџере со врела вода во одводот. Внимателно, со лажица истурете половина шолја сода бикарбона и оставете да отстои неколку минути.

Истурете чаша алкохолен оцет и уште малку топла вода. Оставете 5-10 минути. Исплакнете со врела вода. Треба да се слушне хемиската реакција што се јавува кога се комбинираат овие две намирници, како „гугање“. Тоа е знак дека содата и оцетот ја завршиле работата.

 

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...
error: Содржината е заклучена!