Новинарот кој му го направи скандалозното интервју на Заев да ти бил скопјанец од Прилеп

Токму кога ќе помислиме дека конците не можат уште повеќе да бидат измрсени едно пребарување на Википедија може да открие нови и неочекувани работи.

Скоро сите се добро запознаени со скандалозното интервју на Зоран Заев и новинарот од Бугарија, Љубчо Нешков, кој има интересно минато и историја.

Љубчо Темелков Нешков е бугарски новинар, сопственик на новинската агенција БГНЕС. Љубчо Нешков е роден на 29 јули 1964 година во Скопје во семејството на Темелко Нешков од Бело Поле, Прилепско.

За време на Титова Југославија, неговиот татко бил уапсен и минал 12 години во затвори и концентрациони логори за одбрана на бугарството и за членство во нелегална антимакедонска организација.

Во 1977 година Темелко Нешков и неговата ќерка Славица емигрирале во Белгија, а една година подоцна таму пристигнале сопругата и синот Љубчо.

Во 1985 година семејството засекогаш се населило во Бугарија. Љубчо Нешков дипломирал историја и новинарство на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“. Работел како новинар во весникот „Стандард“, а подоцна и во Бугарската национална телевизија.

Нешков стана познат по известувањето за кризата во Косово во 1998-1999 година. Во 2001 година, Љубчо и неговата сестра Славица ја основале новинската агенција БГНЕС.

Извор: Motika.mk

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!