Новиот вид на коронавирусот откриен кај пациент во Италија: Сега е воена болница во Рим, и сите контакти се во изолација

Италијанските власти објавија дека денеска го откриле првиот случај на инфекција со нов вид на коронавирус, кој се појавил во Велика Британија.

Министерството за здравство вечера соопшти дека пациентот неодамна се вратил од Велика Британија со авион и додаде дека сите што биле во контакт со него биле во изолација.

Пациентот е во воена болница во Рим. Вчера, италијанските власти изјавија дека ќе ги прекинат воздушните врски со Велика Британија. Неколку европски земји одлучија да ги прекинат воздушните и другите врски со Велика Британија.

Светската здравствена организација објави денеска дека нов регион на коронавирус е регистриран во Велика Британија, но исто така и во некои други земји – девет случаи во Данска и еден случај на инфекција во Холандија и Австралија.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!