Нов симптом на КОРОНА: „Бело стакло“ има се повеќе возрасни и ДЕЦА на бели дробови и д-р Остојиќ објаснува колку е ОПАСНО

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Кај возрасните, но се почесто кај децата, забележува „млечно, бело стакло“, односно белина на белите дробови, која се гледа на скенерот, а која е карактеристична за ковид-19.

Кашлица, отежнато дишење и потребата од кислородна терапија се показатели врз основа на кои децата се упатуваат на скенирање, кога ќе им се дијагностицира таканареченото „бело стакло“ на белите дробови.

– Во нашата болница во моментов имаме 33 деца на позитивни деца. Во текот на вчерашниот ден попладне и ноќеска примивме седум пациенти, бебе до една година. Повторно имаме пациенти до еден месец придружени со ковид на позитивни мајки – изјави д-р Оливера Остојиќ, началник на одделението во болницата „Драгиша Мишовиќ“ на телевизија „К1“.

Најчести симптоми се треска, респираторни проблеми, отежнато дишење, кашлица и болка во градите. Како што објасни таа, болницата „Д-р Драгиша Мишовиќ“ е секундарна установа за ковид, што значи дека прима пациенти со умерена и тешка клиничка слика. Пациентите со најтешка клиничка слика, на кои им е потребен респиратор, се сместени во Заводот за мајки и дете и болницата во Тирсова – вели д-р Остојиќ.

– Децата постари од 12 години кои се наши пациенти најчесто имаат пневмонија, кашлаат долго време и имаат потешкотии во дишењето. Често се на терапија со кислород – додаде таа. Таа посочи дека процентот на тешко болни деца не е голем, но дека е загрижувачки.

– Повеќето болни деца се на домашно лекување со лесна клиничка слика. Сепак, видот делта е повирулентен и во претходните бранови немавме толку многу болни и деца на респиратори. Кај децата во овој бран се забележуваат сериозни промени во белите дробови, кои досега се случуваа само кај возрасните.

Д-р Оливера Остојиќ ги предупредува родителите дека на децата кои ги имаат првите симптоми на болеста, како што е треска, не треба сами да им се даваат антибиотици. „Знак за аларм за родителите е ако детето има температура повисока од 37,5, ако е слабо, одбива да јаде, има главоболка и знаете дека некој во тимот или семејството е заразен. Потоа однесете го детето на лекар.

Клиничката слика може драстично да се промени за само ден или два. Кога станува збор за вакцинирање на децата, д-р Остојиќ вели дека вакцината треба да ја примат сите деца постари од 16 години.

Кога станува збор за деца на возраст од 12 до 15 години, препораката на сите педијатри и Здружението на педијатри е да ја дадат вакцината „Фајзер“ првенствено на хронични пациенти кои страдаат од астма, дијабетес, имунодефициенција и онколошки заболувања. Но, и здрави деца на оваа возраст можат да ја примат вакцината – заклучи таа.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Пред изгрејсонце се вапцаат три црвени јајца, а ова треба да го направите со првото ланско јајце

Првото вапцано јајце во домаќинството се нарекува чуваркуќа, бидејќи како што самото име говори, ја чува куќата и домашните од болести и секакво зло....
error: Содржината е заклучена!