ОВАА ДЕВОЈКА 30 ДЕНА ЈАДЕЛА ЈАБОКА ПРЕД СПИЊЕ: ЕВЕ ШТО ѝ се случило!

Сите знаете дека за вашето здравје е добро да јадете по едно јаболко секој ден. Ана (29) го направи токму тоа, а она што се случи потоа драстично и го промени животот на подобро.

“Имав лошо варење, се чувствував подуено и бев склона кон дебелеење иако многу тренирав и се движев. Тогаш прочитав дека јаболката се богати со влакна и дека треба да јадете барем едно дневно. Решив да го следам тоа совет и после тоа се преродив“ , ја започнала својата приказна.

Секоја вечер додека гледала телевизија јадела по едно јаболко, а сега не може да се ослободи од таа навика. „Вечам полесна и јадам јаболко околу 22 часот. Наутро се чувствувам многу „полесно“, а најважно ми е секое утро да имам столица, што порано беше ретко.

Порано одев во тоалет на секои два до три дена, понекогаш „помина долго време, а сега ми е чудно ако не го направам тоа веднаш штом се разбудам. Ако една вечер не јадам јаболко, не имајте столче наутро“ , признава таа. Таа додала дека истото го пробала и со некое друго овошје, но дека јаболкото секогаш ќе биде најдобро.

Се прашувате зошто е тоа така?
Едно средно јаболко, имено, содржи околу 4 грама влакна, што е исклучително важно за варењето на човекот. Освен тоа, со оглед на тоа дека е богато со влакна, јаболкото ќе ве држи сити подолго време, иако има само околу 95 калории.

На човечкото тело му треба подолго време за да ги свари сложените влакна отколку шеќерот или рафинираните житарки, па ова е уште една причина зошто треба да ги јадете. Имено, се препорачува дневно во организмот да се внесуваат од 25 до 40 грама влакна.

Освен што се добри за варење и го забрзуваат метаболизмот, јаболката помага и при отежнато дишење. Јадењето пет или повеќе јаболка неделно ќе ја подобри функцијата на белите дробови поради антиоксидансите кои се наоѓаат во лушпите од јаболката.

Јаболката се добри и за здравјето на срцето, се поврзани со намален ризик од дијабетес, добри се за здравјето на коските и го штитат мозокот од стареење.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!