Оваа промена на кожата не смее да ја игнорирате: Јасен сигнал дека во вашето тело се развива дијабетес

Британските доктори со своето истражување кое што го направиле, стигнале до следните резултати. Кога телото не произведува доволно хормон инсулин тогаш се развива дијабетес тип 2.

Симптомите кои што укажуваат на таа состојба, меѓу другото, се и чувство на умор, проблеми со бешиката и често одење во тоалет, како и рани кои што тешко заздравуваат. Најважно е оваа болест да ја забележите навреме за да може да ја контролирате на вистинските начини и да спречите посериозни проблеми.

Првите симптоми кои што сигнализираат дека на телото му се заканува развој на дијабетес тип 2 се јавуваат на кожата, заклучиле докторите. Овој знак многумина го игнорираат, а токму тој може значително да помогне во контролирањето на оваа здравствена состојба.

Доколку на кожата почнат да ви се развиваат темни точки, добро би било да посетите доктор. Кај 90 отсто од пациентите кои што боледувале од дијабетес, забележани биле промени на кожата во облик на темни, црвенкасти точки кои што чешаат и ја иритираат самата кожа.

„Тоа во голем број од случаите е првиот симптом на дијабетес. Вообичаено се појавува на препоните, под пазувите, меѓу прстите на рацете или нозете, но и на вратот. Доколку забележите такви промени на кожата кои што траат со денови, тогаш треба веднаш да посетите доктор“ – вели д-р Мајк.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!