Ова овошје сите го јадевме како деца и скоро никој не знае како се вика: Ги зајакнува бубрезите, го чисти црниот дроб, ја подобрува крвната слика

Црница или Боболка е нешто заборавено, но вкусно овошје, кое расте индивидуално засадено или диво.

Во нашиот регион наоѓаме црни, црвени и бели сорти, додека во светот има околу сто. Од сите сорти, црната црница е најароматична. Ова овошје расте на истоименото листопадно дрво од семејството Морус, чии лисја се познати како храна од свила од свила.

Вергилиј за црницата напишал дека е најпаметно растение затоа што последно никнува додека чека топло време. Некогаш во долината Неретва, црницата беше многу ценета за правење буриња. Црницата се одгледува и за да се добие свила од свила од црница.

Овошјето од црница содржи слободни органски киселини (лимонска и јаболкова), витамини Ц, Б, К, А и Е, железо, калиум, манган и магнезиум, пектин и други корисни материи. Тие имаат голема количина на антиоксиданс антоцијанин. Експертите тврдат дека црницата заслужува да биде вклучена во суперхраната, бидејќи спречува стареење на организмот и помага при многу болести.

Овошје, лисја и кора се користат во третманот. Лековитите својства на црната црница се навистина многубројни. Црна црница се користи во народната медицина против воспаление на уринарниот тракт, болести на усната шуплина и грло, епилепсија, депресија, несоница, вртоглавица и каснувања од бубачки и змии.

Свежи незрели дудинки се нанесуваат против дијареја, а зрелите како благ лаксатив. Нивниот сок е добар и за полесно кашлање, потење и мокрење, како и за плакнење со воспалено грло и уста. Листот од црна црница е добро познат народен лек за намалување и регулирање на шеќерот во крвта, па затоа често се користи во мешавини на чаеви за дијабетес.

Белата црница има одлична примена во козметиката. Тој е дел од многу козметички производи за избелување на кожата, отстранување на дамки и пеги, бидејќи содржи инхибитори кои ја намалуваат синтезата на меланин.

Исто така се користи во составот на анти-стареечки препарати на кожата, за третман на кожата околу очите, за тонирање и чистење на лицето. Се користи во третман слично како црна црница. Исто така, пријавено е дека делува во артритис, очни болести, слабост на телото и да го релаксира нервниот систем.

Според Хартвел, автор на „Растенија против рак“, сокот од бела црница може да помогне при тумори во грлото. Доколку имате можност, јадете ги двата вида цуцли, бидејќи од нив ќе добиете многу придобивки.

Кора Дуда
Од времето на Диоскорид, горчлив корен од кора од црница се користи како лек против цревни паразити, особено тенија. Кората лечи болести на цревата, желудникот, диспепсија и помага при труење со храна, алкохол и габи.

Прашок од кора од црница се користи надворешно во форма на маст за побрзо заздравување на раните, а лушпа од кора се пие против висок крвен притисок.

Го подмладува организмот, прави паразити да го регулираат нивото на шеќер во крвта го намалува ризикот од дегенеративни заболувања ги зајакнува бубрезите чисти црниот дроб помага при запек ја подобрува крвната слика ублажува симптомите на грип и настинка помага при труење со храна, алкохол, печурки спречува појава на сиви влакна во раната лековити придобивки против висок крвен притисок Подготовки на црница Плодовите од црница и кора се собираат од јуни до август, а лисјата на пролет.

Дрвото не е нападнато од никакви паразити или болести, па затоа е еколошко овошје. Бобинки може да се јадат свежи или сушени. Во готвењето, црницата се користи како и секое друго овошје – можете да направите сок, џем, сладолед, сос од него, да го користите за да подготвите десерти и колачи. Чај од лисја од црна црница за дијабетес

Истурете 50 грама лисја од црница со половина литар врела вода и оставете десет часа. Исцедете и пијте во текот на денот. Сируп против треска, воспаление и запек

Ставете килограм бобинки од црна црница во половина литар вода и додадете две лажици јаболков оцет. Оставете да отстои 24 часа. Следниот ден, измешајте ја смесата со килограм кафеав шеќер или друг природен засладувач по ваш избор (стевија, мед, јаворов сируп) и варете ја до саканата густина.

Истурете во стерилизирани шишиња и пијте неколку пати на ден разредени со вода.

Забелешка: Не претерувајте со потрошувачката на овошје од црница, бидејќи тие можат да предизвикаат халуцинации и варење.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!