Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна. Доволното внесување витамин Ц го спречува создавањето камен во жолчка. Витаминот Ц ефикасно се бори против настинки и ја поттикнува регенерацијата на коските.

Лимонската киселина е присутна во лимоновиот сок. Таа не ја снижува pH-вредноста, туку ја покачува (ја алкализира). Зголемувајќи ја pH-урината, лимонската киселина помага во растворувањето на камчињата во бубрезите. Таа помага во отстранувањето амонијак од телото – производ од метаболизмот на протеините.

Д-лимоненот е присутен во кората. Д-лимоненот ублажува воспаленија и го нормализира шеќерот во крвта. Д-лимоненот е корисен за респираторна патологија. Поради тоа, неопходен е за лица со оштетени бели дробови (по прележано воспаление на белите дробови, со астма), за пушачи…

Ериоцитринот е антиоксиданс кој се содржи во лимоновиот сок и кора. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанци ги ублажува воспаленијата, оксидативниот стрес и го оптимизира нивото на шеќер во крвта. Ериоцитринот ја покренува оксидацијата на масните киселини и ја нормализира осетливоста на хормонот инсулин. Оваа супстанција ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.

Хесперидинот ги намалува оксидативниот стрес и воспаленијата и го нормализира васкуларното здравје. Хесперидинот ја намалува веројатноста за макуларна дегенерација (дегенерација на мрежницата кај повозрасни лица). Оваа супстанција го намалува ефектот на галактоза, шеќер сличен на глукозата кој се содржи во млечни производи.

Диосминот ја подобрува состојбата на крвните садови. Во комбинација со хесперидинот, ефикасен е во случај на варикозни вени и за терапија на хемороиди. Нобелетинот е присутен во кората на лимонот. Тој е потенцијален геропротектор.

Кому особено му се препорачува консумирање лимон:

  • Пушачи
  • Луѓе што се на диета
  • Луѓе што имаат респираторни тегоби
  • Луѓе што страдаат од дијабетес
  • Луѓе што страдаат од гихт
  • Луѓе со забавен метаболизам
  • За љубителите на слатки и млечни производи
  • Луѓе што страдаат од варикозни вени
  • Луѓе постари од 60 години

Зестот е најздравиот дел од лимонот и се наоѓа во кората, поради што се препорачува лимонот да се јаде со кора. Пред да консумирате лимонова кора, добро измијте го лимонот со сода бикарбона.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...
error: Содржината е заклучена!