Овој лек ќе ве спаси од тромбоза и тахикардија – се подготвува многу лесно, а се пијат само 3 дози

Венската тромбоза е болест на васкуларниот систем. Таа е предизвикана поради згрутчување на кр-вта што може делумно или целосно да ја затне вената и да ја намали циркулацијата.

Ако станува збор за површни вени состојбата се нарекува површна венска тромбоза (површен тромбофлебитис), а кога ќе се формираат тромбови во длабоки вени, станува збор за длабока венска тромбоза.

Оваа болест најчесто ги погодува нозете и карлицата, а поретко и рацете. Иако венската тромбоза обично се јавува кај постари лица, може да се појави на која било возраст. За да спречите појава на венска тромбоза, брз разлика дали станува збор за длабока и површна треба веднаш да го посетите вашиот лекар кој ќе ви препише антикоагуланти.

Оваа болест може да се превенира доколку редовно имате физичка активност, а оние кои работното време го поминуваат пред компјутер треба да прават пауза на секој половина час и да направат неколку вежби кои ќе ги раздвижат.

Рецепт на Јелена. Потребни состојки: 20 чешниња лук, 2 литри вода, 4 лимони, 1 портокали. Овој лек помага и при кардиомиопатија. Постапка: Лук исчистете го и ставете го во 2 литри вода да се вари со поклопен сад. Кога ќе почне водата да врие намалете ја температурата на шпоретот на најмала (едно пред исклучување) и оставете да се готви уште 10 минути.

Потоа тргнете го тенџерето од шпорет и оставете да се излади 30 минути на собна температура. За тоа време убаво измијте ги лимоните и портокалите, процедете го нивниот сок, а корите сомелете ги. Доколку лимонот и портокалот не се органски, истретирајте ги со сода бикарбона и вода.

После 30 минути, извадете го лукот од водата, а во неа додајте го сокот и корите и оставете да отстојат 2 – 3 часа на собна температура. По изминатото време, процедете ја водата и складирајте ја течноста во шише и чувајте ја во фрижидер. Се кон-сумира трипати на ден, половина час пред појадок, ручек и вечера.

Количината на кон-сумирање треба да биде во чаша од 30 мл. Се пијат три дози, а потоа се прави пауза. Кога ќе ја потрошите првата количина, веднаш започнете со подготвување на втората, а потоа на третата.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!