ОД ОВОЈ ДАТУМ ЌЕ МОРА ДА ГО ВКЛУЧИТЕ ГРЕЕЊЕТО: Објавена е детална прогноза ДО КРАЈОТ НА ЗИМАТА

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Времето нема да биде целосно во наши раце, но ќе има топли периоди.

Во изминативе неколку дена една од главните теми во медиумите е претстојната грејна сезона и дали државата ќе може да набави доволно енергија за сите граѓани да бидат добро загреани во зимскиот период.

Но, се чини дека времето нема да биде целосно на наша страна. Иако е неблагодарно да се прогнозира времето за толку долг период, заедно со метеорологот Иван Ристиќ, се обидовме барем проверено да истражиме каква зимска сезона не очекува, а кои се периодите кога може да очекуваме многу ниски температури.

Постудено време кога просечната температура ќе се спушти под 12 Целзиусови степени, односно кога треба да почне греењето, се очекува во текот на третата декада од октомври. Во текот на ноември не очекуваат големи топлотни бранови, но ниту екстремно студени, но греењето ќе биде неопходно поради многуте мрачни и студени денови – вели Ристиќ.

Според неговото предвидување, првата деценија од декември би можела да има неколку снежни и ледени денови, а смирувањето на студот ќе се случи во втората деценија.
Со тоа што на крајот на декември и почетокот на новата 2023 година повторно се враќа зимата. Јануари студен со повремен снег , постепен пораст на температурата и најава за пролет во втората половина на февруари – вели метеорологот.

Ристиќ вели дека годинава поради продолжениот ефект Ла Ниња ќе доминира континенталната клима, така што во Русија, т.е. Во Сибир температурите ќе бидат многу ниски, а сибирскиот антициклон ќе има големо влијание, особено на истокот на Европа, вклучително и на Балканот.

Ќе имаме многу врнежи од дожд, топло кога ќе дојде циклонот од запад, но и студено поради продор на студен воздух од истокот на Европа. Дополнително ќе ги разлади становите, така што на места ќе биде потребно и дополнително греење. Ниту снег нема да недостига – рече Ристиќ.

Сепак, важно е да се знае дека со развојот на компјутерите и самата метеорологија како наука, моментално можеме да дадеме попрецизна прогноза за период од 3 до 5 дена, па затоа оваа прогноза треба да се земе со резерва.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...
error: Содржината е заклучена!