Од 2 литри млеко правам 1 кг домашно сирење: Без квасец и лимонтус, се јаде после 4 часа!

Дали сте пробале домашно сирење? Неговиот благ и не толку солен вкус многумина го сакаат. Во однос на структурата и квалитетите, многу потсетува на италијанската моцарела.

Денеска ќе ве научиме како да направите вкусно домашно сирење. За ова ви требаат 2 литри млеко. Сè се прави лесно и едноставно, дури и без употреба на квасец или други ензими, без лимонска киселина или оцет. А најдоброто е што цената му е два-три пати помала од купешката сирење.

Вака подготвеното домашно сирење може да се јаде по 4 часа. Пробајте го и нема да зажалите!

Производи:

  • свежо млеко – 2 литри;
  • сол -1,5 -2 лажици (или по вкус);
  • павлака – 400 грама;
  • јајца – 6 парчиња;
  • јогурт – 200 грама (по избор).

Подготовка:

Во тенџере сипете го млекото, додадете ја солта. Ако сакате повеќе несолено сирење, додадете помалку сол.

Додека млекото врие, се матат јајцата. Во зовриеното млеко со постојано мешање (по можност со жица) се додаваат павлаката и изматените јајца. Вака се вари околу 5-6 минути.

Треба да видите како се раздвојуваат урдата и сурутката. Над тенџере се става големо сито, се покрива со крпа свиткана на 4 кори и смесата се истура во цедалка.

Оставете да се исцеди целосно. Исцедената смеса завиткајте ја во газа (само врзете ги краевите што висат надолу). Ставете тег одозгора. Можете да го поставите помеѓу две даски или во форма, ставајќи некој предмет тежок 1 кг одозгора.

По 4 часа сирењето е готово, отстранете ја тежината. Оставете го во крпата уште неколку часа во фрижидер. Можете да додадете и 200 грама јогурт, кога ќе ја додадете павлаката, сирењето станува уште понежно.

А ако ви треба подебело сирење, можете да ставите поголема тежина на цедалката.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!