Омикрон е поблага варијанта, но не за сите: Лекарите открија кои симптоми се разликуваат кај (не)вакцинираните

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Додека на почетокот имаше мислење дека сојот омикрон е поблаг од претходните соеви, се покажа дека, иако е поблаг, предизвикува големи проблеми, како во однос на притисокот врз болничките капацитети, така и во однос на имунокомпромитирани лица кои се заразуваат со него.

Затоа лекарите ширум светот апелираат луѓето да се вакцинираат, заради нивна сопствена, но и здравјето на своите најблиски.

Веќе статистички се покажа, пренесува „Тајмсофиндија“, дека во претходниот бран бројот на тешки случаи на зараза бил јасно различен бидејќи меѓу нив доминирале невакцинирани пациенти. Слично е и со сојот омикрон.

Медицинските извештаи ширум светот велат дека разликите во симптомите на пациентите со сојот омикрон може да се видат дали се вакцинирани или не се. Имено, според извештаите, симптомите на напрегање на омикрон кај вакцинираните најчесто се течење на носот, главоболка, болки во зглобовите, болки во грлото.

Од друга страна, невакцинираните луѓе имаат поголема веројатност да доживеат отежнато дишење. Д-р Питер Чин-Хонг, специјалист за заразни болести на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, исто така вели дека е докажано дека вакцинираните луѓе се борат со симптомите пократко.

– Додека целосно вакцинираните луѓе ги чувствуваат симптомите ден или два, невакцинираните луѓе покажуваат симптоми пет или повеќе дена, вели д-р Чин-Хонг.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

1.000 ЕВРА САМО ЗА ХРАНА: Направи список со сите трошоци на едно семејство во Германија – огромен е (ВИДЕО)

Колку заработува и троши едно српско семејство кое со години живее во Германија? Како се снаоѓаат нашите таму, ако се работи за четиричлено семејство,...

Молитвите во Бигорски, на едни мои блиски им дарија дете, а други излекуваа од депресија: Димитар Андоновски за чудотворната икона на Св. Јован Крстител

Благодарение на отецот Партениј, кој му е духовен водач, музичарот и пејач Димитар Андоновски, длабински ја запознал верата и го пронашол вистинскиот Бог во...
error: Содржината е заклучена!