Педијатар открива зошто е добро вратата од детската соба да остане затворена – тоа е разлика која одлучува помеѓу живот и смрт

Д-р Нес е педијатар и експерт за безбедност на деца, а на ТикТок објави важно видео во врска со безбедноста на децата. Имено, таа објави видео на „ТикТок“ во кое објаснува зошто вратата од детската соба треба да биде затворена навечер.

На нејзиното видео, таа покажува како изгледаат две спални соби во куќата по пожарот: едната, чија врата била отворена, а другата, чија врата била затворена за време на пожарот.

„Разликата во просториите по пожарот е многу видлива овде“, вели таа, покажувајќи како изгледаат две простории во иста куќа по пожарот, лоцирани една до друга.

Имено, објасни таа, ако вратата од просторијата е затворена, во случај на пожар во куќата, помалку јаглерод моноксид ќе влезе во просторијата, температурата ќе се зголеми помалку, и ќе остане повеќе кислород.

„Во случај на пожар, затворената врата е единствената бариера помеѓу вас и пламенот, чадот и смртоносениот јаглерод моноксид“, велат научниците од Американскиот институт за заштита од пожар и заштита (ФСРИ), а тоа го потврди и д-р Нес. .

Ова видео собра многу лајкови, а многу коментари се полни со благодарност. Родителите пишуваат дека отсега ќе ја држат вратата затворена.

Видеото погледнете го на овој ЛИНК

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!