Поради него, Јапонците се здрави и живеат најдолго: 10 златни совети од познат доктор

Д -р Хинохара никогаш не веруваше дека здравата исхрана е пресудна за долг живот. Може да се каже дека д -р Шигеаки Хинохара е одговорен за долговечноста на Јапонците, бидејќи советите на овој јапонски доктор многу придонесоа неговата нација да живее среќно и квалитетно.

Почина на 18 јули 2017 година, на 105 -годишна возраст и остави наследство на целиот свет со вредни сознанија за неразбирливата тајна на долгиот живот. Дали сакате да доживеете сто во добра форма, со здраво тело и дух? Можно е – тоа го покажа со својот пример!

Хинохара, исто така, помогна да се воспостават медицински системи, благодарение на што Јапонците станаа еден од најдолговечните народи во светот. Скоро до смрт, д -р Хинохара работел во болница, лекувал пациенти и предавал студенти на колеџи. Еве ги неговите 10 златни совети за постигнување долг, здрав и квалитетен живот:

1. Енергијата доаѓа од добро чувство, а не од здрава исхрана и многу сон
„Сите се сеќаваме како како деца, кога се забавувавме, често заборававме да јадеме или да спиеме. Верувам дека можеме да го задржиме овој став и како возрасни – најдобро е да не го заморуваме телото со премногу правила, како што се ручек и спиење “, објаснува д -р Хинохара.

2. Внимавајте на дебелината
Д -р Хинохара постојано потенцираше дека стотина ги доживуваат луѓе кои немаат вишок килограми, па затоа треба да обрнете внимание на вашата тежина и физичка состојба. Не треба да се оптоваруваме со храна, но сепак треба да внимаваме да не се прејадуваме.

На пример, за појадок пиеше кафе, чаша млеко и сок од портокал со лажичка маслиново масло. Тој веруваше дека ова масло е одлично за крвните садови и кожата. Јаде млеко и бисквити за ручек, а често го прескокнуваше ручекот кога беше премногу зафатен. Јаде зеленчук, риба и ориз за вечера. Јадел говедско месо двапати неделно.

3. Планирајте однапред
Хинохара секогаш имаше целосен распоред за следната година, па дури и планираше повеќе за во иднина. Така, како што рече, тој навистина се радуваше на Олимпијадата во Токио 2020. За жал, тој не ги доживеа, но неговиот став кон животот и плановите кажува колку беше оптимист, што е исто така многу важна ставка за долговечност.

4. Не мора да се пензионирате ако не сакате
„По 65 години, почнав да волонтирам. Јас предавам и посетувам пациенти, дури и 18 часа дневно, и уживам во секоја минута од мојата работа “, рече Хинохара. Ако мажот с still уште сака да работи, нека работи. Ако не сака, нека се пензионира и посвети се на она што сака да го работи.

5. Споделете знаење и вештини со другите
Хинохара одржа околу 150 предавања годишно. Тој предаваше на сите – од деца на училиште до сериозни бизнисмени и лекари. Секогаш стоеше додека зборуваше, а неговите предавања понекогаш траеа и по 90 минути. Велеше дека стоењето го прави силен.

6. Не верувајте во се што вели докторот
Д -р Хинохара веруваше дека лекарите не можат да ја излечат секоја болест и секој пациент. Тој предложи кога докторот ви препише терапија или преглед, да го прашаат дали истото ќе им го препорача на своите роднини.

Ако одговорот е не, зошто да се изложувате на непотребен стрес и страдање? Тој верувал дека животните и музиката имаат големо влијание во лекувањето, многу поголемо отколку што мисли медицината.

7. Секогаш користете ги скалите и носете сопствен багаж
За да останете здрави и витални, заборавете на лифтот. Секогаш и насекаде качувајте се по скалите и обидете се да го носите багажот со вас. Цел живот Хинохара се качуваше по скалите и секогаш прескокнуваше едно по едно. Скалите и одењето се секојдневна вежба за вашето срце и целото тело.

8. Инспирирајте се секој ден, пронајдете инспирација
Прочитајте, пронајдете писатели во литературата што ве инспирираат. Така и Хинохара. За него, најинспиративна беше песната на Роберт Браунинг Абт Воглер. Не треба да се занимавате само со литература. Слушајте музика, уживајте во ликовната уметност, шетајте во природа…

9. Болката е мистериозна
Најефективниот начин за надминување на болката е преку забава. Кога детето ќе биде удрено, објасни Хинохара, ќе плаче додека нешто друго не го привлече неговото внимание. Тогаш тој ќе ја заборави болката.

Тоа треба да го прават возрасните. Болката треба да се потопи во забава. Тој веруваше дека кучињата за терапија и други животни треба да се донесат во болниците, како и музика што ќе им помогне на пациентите да се справат со болката.

10. Не натрупувајте материјални работи
„Не трошете го животот собирајќи материјал, бидејќи и онака нема да земете ништо со себе кога ќе умрете“, беше едноставна Хинохара во последните од десетте златни принципи на долговечност.

Извор: stil.kurir.rs

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!