Постарите не сакале да ги напуштат своите домови- загинаа млади луѓе во разорниот земјотрес

Вчера, силен земјотрес ја погоди Петриња и неговата околина, па речиси целиот град беше уништен и загинаа најмалку седум лица.

Иво Жиниќ, окружниот жупан на округот Сисак-Мославина, беше гостин во програмата Н1.

“Контејнерите се на пат, луѓето не сакаа да одат во организирано сместување, иако тоа го овозможивме. Но, постарите луѓе не сакаа да ги напуштат своите домови, тие останаа во своите куќи, запалија оган”, рече Иво Жиниќ и додаде дека се надева дека ќе се организира до крајот на денот. Тој вели дека многумина се јавиле и понудиле помош.

Тој вели дека денес треба да се осигураме дека овие луѓе имаат сместување.

„Верувам дека вечерва ќе можеме да кажеме дека повеќето луѓе се згрижени“, вели тој.

„Глина и околината се без вода, нема струја околу Петриња“, вели тој, додавајќи дека најпотребни се основните намирници.

„Секој што сака, треба да се огласи преку Штабот за цивилна заштита. Ако не е координиран, тогаш ни создава потешкотии“, рече Жиниќ.

Тој вели дека загинале млади луѓе.

„Судски полицаец и полицаец од Глина, ова се млади луѓе, ги познавам“.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!