ПОТОПЕТЕ ГИ НОЗЕТЕ ВО ЛЕЃЕН И ГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕГУВА ОТРОВОТ ОД ВАШЕТО ТЕЛО: Ако се чувствувате слабо – ОДЛИЧНО, значи дека делува!

Во нашиот организам има бактерии и токсини кои треба навреме да се исфрлат, бидејќи во спротивно ќе предизвикаат разни здравствени проблеми, па дури и сериозни болести.

Постојат многу методи за детоксикација, но еден од најефикасните е јапонскиот метод на „бања“ за стапала. Повеќето од нервите во нашето тело се наоѓаат во нозете. Затоа најефективното чистење од токсините се одвива преку овој дел од телото.

Јапонски метод за детоксикација
Наполнете леген или када со топла вода и додадете 1/2 шолја епсом сол (магнезиум сулфат, кој се наоѓа во секоја продавница за здрава храна), 1/2 чаша сода бикарбона, 1/2 чаша морска сол, 1/2 чаша јаболков оцет и малку етерично масло по избор.

Добро измешајте додека не се растворат сите состојки и потопете ги стапалата во смесата. Чувајте ги нозете во вода 30 минути. Но, почнувате да се чувствувате слабо и уморно, не грижете се, тоа значи дека вашето тело е исчистено од токсини.

Купка која ја поттикнува апсорпцијата на магнезиум
За детоксикација и генерално подобра состојба на организмот, се препорачува подигање на нивото на магнезиум во организмот. Во тоа може да ви помогне и бања за нозе со 1/2 шолја епсом сол и есенцијално масло по ваш избор.

Мешајте додека не се разреди и додадете бентонитна глина во водата, претходно измешана со вода. Потопете ги стапалата во смесата 25 минути дневно за да го зголемите нивото на магнезиум во телото и да ја подобрите апсорпцијата на други хранливи материи.

Ѓумбирот против токсините
Бањата со ѓумбир и водород (3% водород пероксид) помага и во исфрлањето на токсините од телото. Наполнете када или леген со топла вода и додадете една чаша водород и една лажица ѓумбир во прав. Вака чувајте ги стапалата половина час, а постапката повторувајте ја еднаш неделно.

Без разлика кој метод ќе го изберете од овие три, третманот треба да се продолжи континуирано еден месец за да се види ефектот.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!