Потресна приказна – Скопјанка заминала на печалба во Швајцарија, завршила како робинка

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...

Денес е ПЕТРОВДЕН: Ова утро измијте се со роса, а овие обичаи СТРОГО забрануваат една работа

Нашата православна црква и нејзините празници денес го слават еден од најголемите празници, Петровден. Во пресрет на големиот празник се бере цвеќе и се...

Што се случува по смртта – сведоштво на девојка која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст

Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

Скопјанка ја раскажува својата приказна како заминала на печалба во Швајцарија со цел да заработи некој денар повеќе, за да може на себе и на своите најблиски да им обезбеди подобра иднина.

Таа заминала на работа во Швајцарија, откако на интернет пронашла оглас за работа, каде се барало келнерка во детеска игротека. Бидејќи имала претходно работно искуство во игротека, се пријавила на огласот и добила позитивен одговор дека може да оди, но дека ќе работи на црно. Со цел за подобра иднина таа прифатила. Во платата имала и сметување и храна.

Откако стигнала таму, ја пречекал повозраен човек, од Босна, кој бил всушност и работодавачот. Првите неколку дена ја оставил да се одмори, а потоа кога требало да ја запознае работата следувал хаос и шок. Наместо во детска игротека, тој ја одвел во коцкарница. Таму да биде келнерка, со изговор дека во детската игротека не им треба.

Документите претходно и биле земени, со цел да средат нешто за полицијата. Девојката и покрај сето тоа, ја прифатила работата. Првите неколку дена и покажувале што треба да прави. Дека не само што ќе биде келнерка, тука и ќе работи на апаратите за коцкање.

Требало да работи само втора смена, до полноќ, но тоа никогаш не било така. Секогаш останувала до наутро. „Вистински хорор беше тоа за мене. Првите неколку дена мислев дека е обична работа. Ќе си работам и ќе си заработувам пари. Но, не беше така.

Газдата ме присилуваше на работа да не доаѓам во патики или во ниско. Туку секогаш да носам штикли, да бидам нашминкана и провокативно облечена бидејќи како што ми рече еднаш морам да привлекувам луѓе за да влегуваат во локалот. Работите почнуваа да ми се разјаснуваат, но секогаш велев дека со мене немам таква облека.

Еден ден во станот ме чекаше куп нова облека. Жешка и провокативна. Штикли и шминки. Кога отидов на работа му кажав на газдата дека не сакам повеќе да работам и дека морам да се вратам дома. Тогаш добив една врела шлаканица. Ме повлече и ме затвори во еден темен магацин. Таму бев два дена. Без вода и без храна.

Потоа како да се смилува над мене. Ме отклучи. Ми одржа лекција дека јас таму не сум смо обичен работник, келнер, туку морам да ги задоволувам луѓето кои даѓаат таму. Сакав да побегнам. Но, залудно кога документите ми беа во него. Останав една вечер до 2 часот на полноќ во локалот. И наеднаш некој дојде на врата. Полиција, инспекција.

Бев среќна во тој момент. Веднаш станав. Ракажав што ми се случи. Бев приведена. Четири дена бев во затвор. Но, и мојот газада исто. Ме вратија назад во Македонија. Сега сум тука. Но, научив добра лекција, – раскажува девојката.

Извор: Скопје24.мк

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...
error: Содржината е заклучена!