Поучна приказна: Нема да биде се така

Еден човек многу се разочарал од својот живот. Тој бил невработен, жената невработена, децата гладни и боси.

Поради тоа, тој решил дека најлесен спас од тој мизерен живот е да скокне од мостот на најблиската река и да се самоубие. Кога отишол таму, пред да скокне од мостот го здогледал еден рибар и го повикал да слезе долу, за тој да му даде нешто. Тој слегол и рибарот му дал еден лист со текст и му рекол да отиде дома и таму да го прочита. Доколку и после тоа, тој сакал да си го одземе живото, рибарот немало да го спречи.

Така човекот си отишол дома и го отворил листот. На него пишувало „НЕМА ДА БИДЕ СЕ ТАКА“. Тогаш човекот сфатил дека нешто мора да се смени. Започнал свој бизнис, жена му се вработила, децата тргнале на училиште и се било како што треба.

По неколку години човекот многу се збогатил и имал се што ќе посака. Тогаш се сетил на рибарот под мостот и отишол да го посети. Таму тој му се заблагодарил за пораката и му рекол дека таа порака му го сменила животот. Сега имал се што сака и е многу среќен. Му понудил на рибарот да му купи што сака: јахта, автомобил, стан…

На тоа рибарот вака му одговорил: Човеку изгледа ти не си ја сфатил пораката која беше напишана на листот што ти го дадав.

„НЕМА ДА БИДЕ СЕ ТАКА“ ….

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!