Животот го загубил секој трет пациент кој со ковид-19 влегол во болница, оние со други болести оставени сами да се снаоѓаат

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 1.161 случај на заразени со ковид-19, со што бројката на активни случаи во државава се искачи на 21.797.

Сепак, според надлежните, болниците располагаат со слободни кревети, а од ресорното Министерство уверуваат дека се во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Податоците на Министерството за здравство покажуваат дека во болниците низ државата вкупно се лекуваат 1.340 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Потенцираат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Доктор Дејан Трајковски, пак, сподели дека статистиката покажува дека од вкупниот број на дијагностицирани пред 14 дена умреле 3,50%.

Но, од сите коишто влегле во болниците пред 14 дена (просечното време на болничко лекување) до денес умреле вртоглави 34,8%! Поточно, од сите дијагностицирани 9,3% стигнале до болница, а од тие коишто влегле во болница 34,8% (секој трет) починале.

Во меѓувреме нашите здравствени власти ги прошируваат болничките капацитети (каде што ќе умира секој трет), наместо да го сопрат разболувањето, страдањето и умирањето. Ама ете, процениле дека лекувањето и умирањето биле поевтината варијанта.

А народ како народ, им верува, па дури и се радува што не мора да се лишува од довчерашните хедонистички навики и мисли дека умирањето им се случува само на некои други, коментира тој.

Од почетокот на епидемијата, вкупно има 72.044 дијагностицирани лица со ковид. Досега оздравеле 48.170 пациенти, а вкупната бројка на починати е 2.077.

На страна ковид-19, пак, хронично болните и останатите пациенти се жалат што и по 10 месеци властите сè уште не се снашле како паралелно да се одговори и на нивните здравствени потреби.

Извор: Skopjeinfo.mk

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!