По овој текст никогаш повеќе нема да влезете и да прошетате со чевли низ вашиот дом

Во многу култури е правило да се остават чевлите пред врата, но своевремено, најверојатно гледајќи ги странските филмови, ова практика се „заборавила“.

Но, ако ова сте го правеле претходно, престанете веднаш, затоа што правите огромна грешка.

Дали некогаш сте слушнале за клостридија?

Ова е опасна бактерија која не реагира на антибиотици и најчесто ја има на нашите чевли.

Научниците од универзитетот од Хјустон откриле дека на 40% од обувките се наоѓа “clostridium difficile”, штетна бактерија која на нашите чевли може да преживее неколку дена па дури и недели.

Исклучително е отпорна на лекови и може да предизвика долготрајна болест кај човекот.

Оваа бактерија најчесто живее во тоалетите, на работните простории, столовите како и на подот.

Научниците утврдиле дека чевлите кои ги тестирале биле позитивни на следниве бактерии: “escherichia coli” и “klebsiella pneumonia”.

За да се заштитиме во најмала мера, пред да влеземе дома, задолжително да ги избришеме чевлите на чергичето, или пак воопшто да не ги внесуваме во нашиот дом.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!