Првиот Хрват кој ја прими вакцината на „Фајзер“: Сè уште ја чекам првата команда од Бил Гејтс (ФОТО)

Првиот Хрват кој ја примил вакцината на Фајзер против коронавирус е млад лекар кој работи во Англија. Тој вели дека се чувствува добро и вели дека вакцините се безбедни.

Златан Ибраџиќ, 29-годишник, кој живее во Англија и работи во болница, е првиот Хрват кој примил вакцина на Фајзер против коронавирус, пренесува Dnevnik.hr

Златан бил вакциниран пред три дена, а како се чувствува открил на својот Фејсбук.

„Трет ден е откако се вакцинирав. Сè уште ја чекам првата команда од Бил Гејтс. Ништо засега, тишина“, се пошегувал тој на почетокот.

Тој вели дека се чувствува добро. „Ниту температурата (можна во првите неколку дена од приемот на вакцината, поради имунолошка реакција, која е очекувана и нормална). Притисок добар, абебрилен, добар апетит. Липидограм, добар и лош холестерол, сè уште не сум измерил електролити, па сега не сум толку темелен“, пишува Златан.

Тој додал дека имунитетот се развива 10. дена по приемот на првата доза на вакцината, а максимумот се постигнува по втората доза, односно 28. дена по првата.

„Вакцините се безбедни и темелно тестирани (тоа не е таа тресечка супа г-дин Фрка). To be continued…“, напиша тој.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!