Пред три години на сон ми дојде СВЕТИ ВАСИЛИЈ: Оваа исповед нема никого да остави рамногдушен

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...

ВИЦ: Боже, мили, па каде беше цели седум дена?

Го немало Господ цела недела во рајот. Се појавува тој конечно, па Свети Петар го прашува: – Боже, мили, па каде беше цели седум дена? –...

ВИЦ: Психолог и крупен мафијаш во авион

Двајца патуваат во авион од Мајами за Њујорк: – Јас сум психолог. – Јас пак сум крупен мафијаш… Ај да те видам што за психолог си?...

Неговата слава е голема, а неговата милост и поголема! Денес, православниот свет го слави Свети Василије Острошки и ве потсетуваме на исповедта на еден читател кој ја чувствува милоста на некој светец.

Поминаа три години откако Свети Василије Острошки ми се појави во сон, а од тој ден не помина ден без јас да му се молам и да го замолам да ме заштити. Неговата слава е голема, а неговата милост и поголема! Сонував за одмор, чекав, се радував, но и се плашев дали ќе можам да се одморам.

Зад мене остана една напорна година, и тој можеше да реши сè еднаш на морето, и по патот го посети манастирот под Острог, каде што планирав да им оддадам почит на моштите на Свети Василиј Острошки. Од денот кога дознав за Светителот, за неговата слава и милост, побарав негова помош, му се молев, бев мирна кога ќе го повикав неговото име. Без оглед на несреќата што ме чекаше, почувствував дека секој исход е токму како што треба.

Иако, како што вели народот, не планира да се оди во манастирот кај Острог, јас планирав еден ден да одам на одмор и да побарам благослов од Свети Василиј Острошки, слава и милост кон него. Луѓето велат, дури и моите најблиски, тој не дозволува грешен и лажен покајник да се приближи до неговите мошти. Таквите луѓе паѓаат во несвест, во еден вид транс, тие се тресат, плачат и монасите ги вадат на воздух, се молат за нив и истураат света вода врз нив.

Само вистинските покајнички можат да се молат и да ги бакнуваат неговите мошти. Отидов неколку пати, се искачив пеш кон горниот манастир и не чувствував замор во ниту еден момент. Ништо освен упорност и просперитет.

Овој пат, сакав да го почувствувам истото, бидејќи животот што ни е наметнат ги одзема овие две најважни чувства – дека можеме да ги издржиме сите неволји, без оглед колку е тешко за нас и има надеж и не чека само ако не се предадеме.

И јас го испланирав тоа лето, и не вреди да се планира, да го барам мирот што го изгубив повторно понизно, кротко пред неговите мошти. Поминав еден ден пресметувајќи колку ме чинеше патувањето, кога да започнам, кога да земам сè, дали ќе се умориме, а тоа само ме загрижи дека уморот стана неизоставен дел од мене.

Вечерта заспав со молитва, но вознемирена и се најдов на добро позната патека. Се сетив на секој камен, корените на дрвото и знаев да се искачам кон Манастирот. Беше толку реално, јасно и неговата слава и милост, ги чувствував.

Се разбудив смирена, по долго време. Многу се сменив од мојата последна посета на манастирот, им дозволив на луѓето да ме менуваат и попуштив. Страв, незадоволство владееше со мене. Алчноста и гневот ме совладаа и кога се разбудив потполно смирена, решив со голема решителност да одам во Острог.

Не ми даде, ме запре кога направив чекор, пропаднав и летав на два метра во темнината. Имено, таа вечер отидов на прошетка, насмеана, среќна, задоволна и не сфаќајќи дека следниот момент ќе лежам сама во мракот, натопена во пот и завивајќи од болка. Местото каде што одевме не беше осветлено, јас дефинитивно газам во мрак затоа што едвај се гледа, и овој пат зачекорив мислејќи дека има земја пред мене.

Јас пропаднав, тропнав, не знаејќи што се случи, само слушнав коска како пукна. Тој не ме остави, тој беше покрај мене и тогаш, ме спречи да удрам во шилата на арматурата што се одвојуваа од земјата веднаш до мојата глава.

Сè друго одеше брзо, како на филм, брзата помош, болницата во Рисан, транспортот со авион до Белград, операцијата и болка … Тој ми испрати лоша порака, слава и милост кон него, дека не сум подготвена да одам кон него како порано. Не бев чиста, мирна и кроток како порано.

Јас дозволив ова злобно време и злобните луѓе да ме менуваат, да ме прават лута, несреќена, несигурена, исплашена, без насмевки и задоволство дека она што го имаме е доволно за да одиме понатаму во нерасипани души и дека трката за пари и моќ нема да нè добие каде било.

Пред мене е долго и тешко закрепнување, но веќе знам дека патувањето до Свети Василиј Острошки ќе го започнам со уште поголема желба.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...
error: Содржината е заклучена!