Приказна за снаата и свекрвата, која секој треба да ја прочита!

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

– Што ти се случи, девојче? Да не сакаш да најдете вереник за тебе? прашал дедото. – Никој не ми треба, имам сопруг и го сакам, но не можам да живеам со неговата мајка.

– Што сакаш од мене? – Те молам помогни ми. Дај ми отров да ја отрујам. – Дали на тоа ќе ја изградиш својата среќа, дете мое?
– Во ред, добро. Жал ми е за тебе. Ќе ти дадам отров. Секое утро ќе правиш чај од него и ќе и го даваш на мајката на маж ти. Само што имам еден совет за тебе.

– Каков совет? Кажи ми, ќе направам се, само да се ослободам од ова чудовиште.
– Во селото наше слуховите брзо се шират. Ќе се посомневаат. За да не се случи тоа – смени си го однос кон свекрвата. Биди љубезна, пријателски расположена, насмевни и се. Нема да помине многу време да треба да глумиш и да се измачуваш а така ќе бидеш заштитена.

Така направила жената. Наутро, когато пропеале првите петли (около 4 часот), снаата станала, замесила леб, направила чај и ја разбудила свекрвата. Дури почнала да и кажува мамо и да ја слуша се што ќе каже. И така секое утро.

Мажот, неможел да биде посреќен, гледал како неговата мајка и сопруга се разбират, постојано се заедно и се среќни. Свекрвата си ја отворила душата кон снаата и покажала вистинска љубов кон неа.

По некое време снаата пак отрчала кај дедото, му се фрлила пред нозете и со солзи го молела:
– Дедо, те молам, знаеш и можеш се. Дај ми противотров. Доста чај и направив на свекрва ми. Таа ќе умре, а таа ми стана толку грижлива мајка.

– Драга моја, смири се, ти дадов ароматни билки, од кои си сварила вкусен и корисен чај на свекрвата. Отровот не беше во чашата, туку во твоето срце, но со Божја помош заедно успеавте да се ослободите од него.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...
error: Содржината е заклучена!