Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да се исфрлат од секојдневната исхрана. Меѓутоа, ова не е случај со пуканките.

Пуканките се едни од најздравите грицки што можете да ги јадете, пишува The Healthy. Тие се полни со растителни влакна, имаат повеќе антиоксиданси од некои видови зеленчук и овошје, па дури и можат да помогнат во борбата против ракот.

Совршена здрава закуска
Ако се одлучите за пуканки без маснотии, не оние со путер што ги добивате во кино и не оние од микробранова печка, ќе бидете задоволни ако знаете дека сте ја избрале совршената здрава закуска.
Нискокалорична
Најздравиот тип пуканки е оној „пржен“ во воздух.Едно истражување покажа дека средните и малите пуканки што ги купувате во кино имаат 1200 калории и околу 60 грама маснотии.

Поздрави од овошјето и зеленчукот
Точно прочитавте. Според анализата на списанието Антиоксиданси од 2019 година, пуканките се полни со полифеноли кои дејствуваат како антиоксиданси и го намалуваат воспалението. Полифенолите се наоѓаат и во овошјето и во зеленчукот, но бидејќи пуканките содржат помалку вода отколку овошјето и зеленчукот, тие имаат поголема концентрација на полифеноли. Меѓутоа, пуканките немаат многу други витамини и хранливи материи што ги содржи овошјето и зеленчукот, затоа не ги исфрлајте од вашата исхрана во корист на пуканки.

Тие помагаат во борбата против ракот
Една од многуте суперсили на полифеноли во пуканките е тоа што тие имаат способност да ги блокираат ензимите потребни за раст на ракот. Според она што го велат во Американскиот институт за истражување на ракот, тие го регулираат ширењето на клетките на ракот. Бидејќи можат да помогнат да се спречи воспаление и таложење на плаки на забите, храната богата со полифеноли, исто така, може да помогне во спречување на кардиоваскуларни заболувања.

Цели зрна
Пуканките се закуска која се состои од сто проценти необработени житарици од цели зрна. Една порција пуканки содржи околу 70 проценти од вашите дневни потреби за цели зрна. Плус, јадењето пуканки ќе ги внесе влакната потребни за варење без никаков напор.

Тие содржат повеќе железо отколку спанаќот
Не многу, но вистина е дека има повеќе железо во пуканките отколку во спанаќот. Пуканките содржат 0,9 милиграми железо, додека една шолја суров спанаќ содржи 0,8 милиграми. Разликата изгледа мала, но на возрасен човек му требаат 8 милиграми железо дневно.

На возрасна жена и се потребни 18 милиграми дневно, поради загуба на крв за време на менструацијата. Речиси десет проценти од жените немаат доволно железо во крвта. Значи, грицкајте дневна доза железо.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...
error: Содржината е заклучена!