Родители, не игнорирајте ако вашето дете си ги грицка ноктите – еве што може да значи таа навика

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Голем број деца кога ќе наполнат пет или шест години почнуваат да ги грицкаат ноктите или таа навика се создава во адолесценцијата, па родителите се сомневаат дека нивното дете има некои проблеми.

Сепак, често нема причина за страв, затоа што оникофагијата, како што се вика нарушувањето на контролата врз импулсот, односно грицкањето нокти, може да биде куса фаза, позади која стои досада или замор.

Доколку, пак, се забележите дека трае подолго време, тогаш станува причина за загриженост и потребно е да се побараат причините.

Една од причините може да биде несигурност или неснаоѓање со врсниците кога детето се повлекува во себе, не знае како да се постави во друштвото, се плаши дека ќе го осудат што и да рече или направи. Поради тоа е важно да го следите како се однесува и да работите на зајакнување на неговата самодоверба.

Грицкањето нокти често е и последица на стрес, грижи околу оценките, притисок поради многу обврски, вљубување. Доколу тоа прерасне во опсесивна навика, која околу ноктите создава црвенило, сериозно поразговарајте со детето или консултирајте експерт, за да дознаете што го мачи.

Детето може да има недостиг на внимание, да биде хиперактивно или опсесивно-комулсивно. Во секој случај не треба да пуштите проблемот да се реши сам од себе.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еве како да спасите маж од мозочен удар: Ви треба само една игла!

Добро запомнете го овој метод, бидејќи можете да помогнете некому и да му го спасите животот. Дaли знaeвтe дeĸa eднa иглa мoжe дa пoмoгнe...

ПОТОПЕТЕ ГИ НОЗЕТЕ ВО ЛЕЃЕН И ГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕГУВА ОТРОВОТ ОД ВАШЕТО ТЕЛО: Ако се чувствувате слабо – ОДЛИЧНО, значи дека делува!

Во нашиот организам има бактерии и токсини кои треба навреме да се исфрлат, бидејќи во спротивно ќе предизвикаат разни здравствени проблеми, па дури и...
error: Содржината е заклучена!