Само додадете ја во чаша вода: Топи килограми, го штити срцето, спречува дијабетис

Вода со краставица е хит напиток откако манекенките го прогласија за најдобро решение за губење на вишокот килограми, но ретко се споменуваат и здравствените придобивки при конзумирање на овој напиток.

1. Проблеми со срце – Паметниот план на исхрана во комбинација со вода со краставица има моќ да ви го заштити срцето. Водата со краставица го намалува крвниот притисок и така се намалува ризикот од срцеви заболувања.

2. Поголеми мускули – Овој пијалак ги храни мускулите со потребните хранливи состојки, па ако сакате да бидат поразвиени, во текот на денот консумирајте барем 2 чаши од овој пијалак.

3. Хронични болести – Некои од нив се дијабетес, Алцхајмер, болест на очите… Краставиците се полни со антиоксиданси кои ја подобруваат функцијата на мозокот, го намалуваат стресот и го спречуваат настанувањето на болести врзани со стареењето.

4. Поздрави коски – Остеопорозата денес е една од најопасните состојби кои може да ве погоди без оглед на годините, а доведува до кривење на коските и болки. Краставицата нема да ја излечи остеопорозата, но може да ги зајакне вашите коски со високото количество витамин К.

5. Свежа кожа – Овој пијалак ќе ја хидрира, тонира и ќе ја смири вашата кожа, затоа што краставицата е богата со силициум кој се користи при третманите за лечење акни. Водата со краставици е богата со антиоксиданси кои и одговараат на вашата кожа.

6. Детоксикација – Водата со краставица е еден од најдобрите пијалаци за детоксикација. Содржи доволно влакна и вода за да ви го исчисти целото тело.

Како да го ја подготвите? – Во 2 литри вода ставете исчистена, исечкана краставица со кора и оставете ја да отстои неколку часа во фрижидер. Пијалакот може да го консумирате наутро или во текот на целиот ден. Нема никакви штетни влијанија затоа што е 100% природен.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!