Само 1 недела и габата на ноктите ќе биде минато со овој зеленчук

Онихомикозата е инфекција која се јавува и кај мажи и кај жени. Влијае на рацете и нозете. Во некои случаи, состојбата може да предизвика паѓање на ноктевата плоча. Полесната опција е да ја обезбоите. Како лукот ќе ви помогне да се ослободите од габата на ноктите за 1 недела?

Знаете дека лукот има безброј здравствени придобивки. Со него можете да го ослободите синузитисот, да го намалите холестеролот и да го зајакнете имунитетот. Поради моќните антиинфламаторни својства, зеленчукот е идеален лек за габата на ноктите.

Еве како да се излечи габата со лук: Пред да преминеме на самиот рецепт, ќе споделиме дека лукот содржи алиин и алинаис. Алицин успева да се справи со микробите и бактериите кои всушност ја предизвикуваат габата.

Еве кои производи ќе ви бидат потребни:
• 1-2 чешниња лук
Метод на подготовка:
Излупете го лукот и исечете го по должина. Користете кружни движења за да ги протриете каранфилчето на погодената област. Оваа постапка може да се повтори многу пати додека габата целосно не исчезне.

Доколку сакате да го забрзате процесот на лекување, ви препорачуваме да носите чорапи изработени од природни материјали. Најдобри се памучните ткаенини. Постојат многу рецепти со лук што ќе ве спасат од непријатната габа на ноктите на рацете и нозете.

Ова е најлесно да се примени и резултатите се она што ги очекувате – крај на нихомикозата за една недела!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!