Сашка има само 16 години, но вози трактор како да е двојно постара, ора ниви и балира сено

Живеењето и растењето на село носи со себе бројни работни позиции со кои децата се среќаваат во раното детство.

Многу често, тие се десна рака на нивните родители, па дури и по завршувањето на училишните обврски, помагаат кога станува збор за работа во овоштарници и полиња. Сашка Томаниќ (16) од селото Прањани во Горњи Милановац последните денови од празниците не ги поминува на забави, туку зад воланот на тракторот кој го вози како да е многу постара.

– Уште од мала ги сакам сите селски работи и сакам да возам трактор. Кога бев малку помала, сакав да почнам да возам, но татко ми не сакаше да ме научи затоа што мислеше дека нема да можам да совладам се што е потребно. Кога бев четврто одделение, за прв пат седнав зад воланот, чекор по чекор, со трпението на татко ми, почнав да го возам тракторот без проблеми. Отпрвин имаше чудени и исплашени погледи, но потоа другите сакаа да се возат со мене – раскажува девојчето со насмевка.

Сите во селото знаат за Сашка и нејзината црвена машина, а соседите велат дека таа вози како возрасен човек. Мештаните велат има од кого да наследи, бидејќи и нејзината мајка Ружица е вешта со воланот. За време на сезонските работи, таа е активна во текот на денот и е од голема помош за нејзините родители.

– Возам само по нашите локални патишта, а понекогаш и татко ми оди пред мене со автомобил за да се увери дека добро ракувам зад воланот. Прифаќам се од работа без проблеми. Сеење пченка, возење бали со сено, косење ливади и орам ниви. Не се срамам од ниту една работа. Дури и кога започнува училиштето, едвај чекам да завршат часовите и трчам дома да помогнам онаму каде што е потребно – додаде Сашка.

Следната година, таа веќе планира да се запише автошкола за да има соодветна дозвола за возење и да може да вози трактор на малку подолги растојанија и низ центарот на селото, а не само на имотот и полињата на нејзините родители.

– Живеењето на село има свои предности бидејќи се што правите, го правите со вашето семејство. Моите сестри и јас, заедно со нашите родители, имаме свои ритуали, преку работа на имотот имаме заеднички активности, обврски. Нашиот ден поминува брзо и што е најважно со насмевка. Никогаш не би го менувала детството на село со градот – заврши Сашка.

Извор: najzena.rs

Последни објави

Не верувала во вакцини, па починала од коронавирусот- Американката имала последна желба

Мајка на четири деца во Тексас одби да се вакцинира против ковид-19, но откако го загуби својот сопруг, таа...

Млекото на вакцинираните мајки може да ги заштити бебињата од коронавирус

Млекото на мајките кои примиле две дози вакцина против коронавирус би можело да содржи антитела кои ќе го заштитат...

Трик за најбрзо лупење на печени пиперки – лушпата паѓа за секунда

Постои супер трик за лесно лупење на пиперките за ајвар. Ако сакате да ги излупите пиперките кои се печени,...

Ставете го ова кај вратите и прозорите – смрдливките повеќе нема да се доближат до вашиот дом

При првите ладни денови, смрдливките се во потрага по топли и суви места каде што можат да се засолнат,...
- Advertisement -

Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да...

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, туку од Бога. Тој може да ја реши!

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, таа зваиси од Бпга “Мојот Бог во Исус Христос ќе ја иполни...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!