Светски познатиот неврохирург предупредува: Ако не ги знаете овие 10 работи, за вас нема среќа и здрав живот!

Советите на овој човек се непроценливи – тој дефинитивно знае што зборува. Правилата за среќен и здрав живот секако се урамнотежена исхрана и физичка активност, но тоа не е се!

Познатиот неврохирург Александар Влад Цирије вели дека без следните 10 ставки тешко дека ќе ја постигнете оваа цел.

1. Кој ќе стане рано, сигурно ќе биде здрав
Разбудете се што е можно порано, ако можете со првите петли. Секако, 9 часот е крајната граница за будење, бидејќи во спротивно ќе зевате и ќе бидете уморни цел ден.

2. Свежиот воздух гарантира здрав мозок
Колку повеќе време поминувате на свеж воздух и толку почесто ги проветрувате собите во кои престојувате. Мозокот треба да добие доволно кислород!

3. Движењето значи живот
Паузата на работа искористете ја за пешачење, дури и за лесни вежби. Целото тело ќе ви биде благодарно, а вие ќе се чувствувате подобро!

4. Добриот ден започнува со утринско туширање
Ќе се разбудите, ќе се освежите, ќе го подигнете расположението и ќе се борите со депресијата!

5. Појадокот е време за целосен одмор
Првиот оброк треба да се јаде во тишина, без весници, телевизија, мобилен телефон. Фокусирајте се само на храната – и брзо ќе го поправите варењето.

6. Здравје во шолја
Пијте чај или кафе полека, никогаш не „извртувајте“ и брзо. Исто како и со појадокот, испијте шолја од омилениот топол пијалок без да ви го одвлекува вниманието од страна.

7. Смејте се
Колку почесто толку подобро! Лесно можете да го измамите мозокот – насмевнете се како сигнал дека се е во ред, дури и да не е, а мозокот ќе го намали нивото на хормоните на стрес во телото!

8. Ручекот мора да биде лесен
Споделете порција ручек со пријател, како што вели старата поговорка. Подобро е да останете малку гладни отколку да се прејадете. Не го терајте вашето тело да работи непотребни!

9. Вечера уште полесна од ручекот
Повторно ќе ја цитираме старата изрека: „Дај му вечера на непријателот“. Вечерните оброци треба да бидат што е можно полесни, бидејќи не треба да јадете храна која тешко се вари, како месо и мрсна храна. Оставете го телото да се одмори. Исто така, не треба да пиете алкохол навечер, бидејќи тоа ќе ви го уништи сонот.

10. Спиењето е свето
Во современото општество, повеќето луѓе спијат малку за да имаат што е можно повеќе време за извршување на различни активности. Но, ова е сосема погрешен пристап, бидејќи спиењето е исто толку важно како и храната и воздухот. Мора да си легнете најдоцна на полноќ, предупредува доктор Александар.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!